Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Administrowanie a zarządzanie nieruchomością – na czym polega różnica?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Nawigator Nieruchomości

real-estate-531610_640

Kogo zatrudnić do opieki na nieruchomością, zarządcę czy administratora? W Polsce dość

powszechne jest przekonanie, że funkcję zarządcy może pełnić także administrator budynku.

W rzeczywistości są to dwa stanowiska różniące się od siebie zakresem kompetencji.

Wśród właścicieli nieruchomości i lokatorów panuje przekonanie, iż obowiązki zarządcy danego obiektu może pełnić również administrator. Często zatem zdarza się, że czynności z zakresu zarządzania nieruchomością wykonują osoby bez odpowiednich kompetencji oraz wymaganych licencji. Trzeba więc podkreślić różnice między zarządcą a administratorem, którzy różnią się od siebie zakresem obowiązków.

Kompetencje administratora nieruchomości

Administrowanie określane jest jako zarządzanie nieruchomością, ale oznacza głównie podstawowe czynności dotyczące opieki nad nieruchomością. Wśród nich znajduje się sprzątanie w obrębie obiektu oraz jego części wspólnych, pobieranie opłat czynszowych od lokatorów, monitorowanie i usuwanie awarii i usterek oraz dodatkowo prowadzenie korespondencji. Z administratorem podpisywana jest umowa o administrowaniu nieruchomością.

Obowiązki zarządcy nieruchomości

W odróżnieniu od administratora zarządcą nieruchomości może być jedynie osoba posiadająca odpowiednią licencję. W zakresie obowiązków tego specjalisty znajduje się zarządzanie nieruchomością, pomoc w podejmowaniu decyzji administracyjnych, finansowych, związanych z obsługą prawną, konserwacją oraz utrzymaniem czystości. Zarządca nieruchomości często także reprezentuje właściciela czy lokatorów przed administracją publiczną, sądami czy usługodawcami. Może on również odpowiadać za przygotowywanie dokumentów oraz prowadzenie dokumentacji finansowo-technicznej zarządzanego budynku. Z zarządcą nieruchomości podpisywana jest umowa o zarządzanie nieruchomością.

Podsumowując między administratorem a zarządcą nieruchomością istnieją trzy zasadnicze różnice: typ umowy, wymóg licencji w przypadku zarządcy i jej brak u administratora, zakres obowiązków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *