Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Aplikacja bankowa i następca tradycyjnej bankowości elektronicznej

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

VeroPay AppMówienie o „tradycyjnej bankowości elektronicznej”, czyli o kontrolowaniu swoich finansów za pośrednictwem internetu, może wydawać się szokujące, zwłaszcza, że jeszcze kilkanaście lat temu taka forma była absolutną innowacją. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie konieczność uruchamiania komputera do tego, by zapłacić rachunek, należy już do przeszłości.

 

Zmieniająca się rzeczywistość i pojawiające się wciąż innowacje technologiczne przyzwyczajają nas do pewnej elastyczności. O ile między zdezaktualizowaniem się kasety magnetofonowej a pojawieniem się płyty CD upłynęło kilka dobrych lat, o tyle nikogo nie dziwi, że nowe formaty muzyczne dziś błyskawicznie zastępują stare, podobnie jak nowe oprogramowania software czy aktualności popularnych programów, które pojawiają się praktycznie co roku.

Podobnie dzieje się z bankowością elektroniczną. Każda instytucja, aby nadążyć i zaspokajać potrzeby klienta, zatrudniać musi cały szereg specjalistów. Ci zaś nieustająco udoskonalają system stałego dostępu użytkownika do swoich finansów. I choć oczywiście z innowacji nie trzeba korzystać, to jednak dla własnego dobra warto być na bieżąco.

Kolejka na poczcie a bank wewnątrz PC

Pierwszym milowym krokiem w obsłudze bankowej była oczywiście możliwość skorzystania ze swojego konta za pomocą sieci oraz bankomatów. Te ostatnie po raz pierwszy zainstalował Bank Pekao S.A. w roku 1990 r. Świadczenie usług przez internet z kolei jako pierwszy umożliwił w 1998 r. Powszechny Bank Gospodarczy S.A., podmiot włączony później w wyniku fuzji do Pekao S.A. Pierwszy bank wirtualny z założenia uruchomiony został w 2000 r. i funkcjonuje do dziś jako mBank (część BRE Banku)

Wirtualna bankowość szybko się rozrosła: dziś nie tylko dokonywanie przelewów, ale także zakładanie rachunków czy lokat odbywa się przez sieć. Najpopularniejsze i najsilniejsze rankingowo lokaty (np. lokata „Happy” Idea Bank czy „Lokata na start” Getin Banku) również można założyć całkowicie przez internet, nie ruszając się z domu.

Mobilna aplikacja zamiast komputera

Innowacją ostatnich lat jest aplikacja mobilna. Polega ona nie tylko na „przeniesieniu internetu” z komputerów PC i laptopów do wielofunkcyjnych telefonów, ale także na braku konieczności wchodzenia na stronę banku.

Bankową mobilność oferuje obecnie wiele banków, np. ING Bank Śląski, BZ WBK, czy Getin Bank. Oferty te zestawiane są między sobą, porównywane i oceniane tak, jak inne bankowe produkty. Bardziej szczegółowo funkcjonowanie jednego z tego typu systemów można zobaczyć na zaprezentowanym filmie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *