Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Będzie komercjalizacja spółki Porty Lotnicze

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Resort Infrastruktury chce skomercjalizować Przedsiębiorstwo Lotnicze „Porty Lotnicze”. W projekcie umieszczono propozycję przekształcenia go w spółkę akcyjną, chociaż w nadal jedynym akcjonariuszem będzie Skarb Państwa.

W swojej wypowiedzi z maja bieżącego roku wicepremier i szef resortu infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska stwierdziła, iż w jej opinii każde przedsiębiorstwo powinno działać na zasadach rynkowych i dlatego właśnie podjęte zostały rozmowy i wspólne prace z zarządem PPL nad zmianą statutu podmiotu, czyli komercjalizacja spółki.

Projekt ustawy o komercjalizacji PPL przygotowywany jest przez Ministerstwo Infrastruktury, a osobą odpowiedzialną za jego sporządzenie jest wiceminister MIR Zbigniew Rynasiewicz. Obecnie projekt został znajduje się na etapie uzgodnień między resortowych i został opublikowany na stronie internetowej BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Możemy tam przeczytać, iż komercjalizacja Portów Lotniczych wynika z przyjętego przez Radę Ministrów w marciu 2012 r. planu prywatyzacji na lata 2012-2013. Przedsiębiorstwo zostało uznane, jako „jedno z czynnych przedsiębiorstw państwowych przeznaczonych do komercjalizacji, prywatyzacji lub likwidacji”.

Dalej, w komunikacie BIP czytamy, że głównym założeniem komercjalizacji PPL jest umożliwienie zarządzającemu portem lotniczym działania na rynku usług lotniczych w takiej samej formie, w jakiej działają inni państwowi i zagraniczni zarządzający portami lotniczymi, czyli jako spółki prawa handlowego, bardziej przystosowanej do sytuacji na wolnym rynku niż firma funkcjonująca jako przedsiębiorstwo państwowe.

Według resortu infrastruktury przyjęte rozwiązania mogą wpłynąć na wzrost efektywności i sprawności przekształconej firmy, wzmocnienia kontroli korporacyjnej i właścicielskiej, wraz z wykorzystaniem ogólnie dostępnych rozwiązań określonych w Kodeksie spółek handlowych. Według projektodawców, przekształcenie to powinno pozytywnie wpłynąć na relacje z partnerami handlowymi, instytucjami finansowymi i inwestorami. Zwiększenie możliwości kapitałowych PPL podwyższy też zdolności inwestycyjne przedsiębiorstwa. Dodatkowo projekt przewiduje ujednolicenie i uporządkowanie własności nieruchomości, które są własnością PPL.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *