Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Cena energii elektrycznej – czy wiesz, od czego zależy?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Każdy z nas regularnie otrzymuje rachunki za prąd, a widniejąca na nich kwota stanowi nieraz sporą część naszych domowych wydatków. Tymczasem często nie zdajemy sobie sprawy, co tak naprawdę wpływa na jej wysokość. Warto wiedzieć, od czego uzależniona jest cena energii elektrycznej.

Aktualna sytuacja na rynku

Cena prądu uzależniona jest od wielu różnych czynników. Jednym z najważniejszych jest bieżąca sytuacja na rynku paliw kopalnych – to od niej w dużej mierze zależą stawki. Kolejną ważną kwestią jest sytuacja prawna w kraju, ponieważ wiele stawek jest odgórnie narzuconych poprzez różnego rodzaju regulacje. Nie możemy też zapominać o regulacjach unijnych dotyczących np. emisji dwutlenku węgla. Wszystkie narzucone prawnie opłaty wpływają w znaczący sposób na ceny energii, a więc płacimy je zazwyczaj z własnej kieszeni. Zdarza się również, że bieżąca sytuacja danego producenta czy dystrybutora wpływa na chwilowe lub długotrwałe zmiany cen energii – może to wiązać się np. z planowanymi przez niego inwestycjami.

Opłaty podstawowe za prąd

Otrzymując rachunek za prąd, często patrzymy jedynie na końcową kwotę. Tymczasem warto wiedzieć, co składa się na tę ostateczną cenę. W tym akapicie przyglądamy się bliżej tzw. opłatom za prąd – uzyskane z nich pieniądze trafiają do sprzedawcy prądu. W skład opłat za prąd wchodzą opłata za energię czynną oraz opłata handlowa. Opłata za energię czynną to najważniejsza z opłat, dlatego nazywana jest także opłatą podstawową. To właśnie ona uzależniona jest od zużycia prądu i wyrażona w złotych na kWh. Porównując poszczególne oferty dostawców prądu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość tej opłaty. Opłatą handlową nazywamy natomiast kwotę, którą musimy zapłacić za tzw. obsługę klienta, a więc np. wystawianie faktur. Nie zawsze jest ona pobierana; jej wysokość wyraża się w złotych na miesiąc.

Opłaty dystrybucyjne

Oprócz samej ceny za prąd musimy też zapłacić opłaty dystrybucyjne związane z usługą dostarczenia energii do naszego domu. Zaliczyć do nich możemy m.in. dopłatę abonamentową, czyli za dokonanie odczytów licznika. Kolejnym elementem jest tzw. opłata przejściowa – stała, wyrażona w złotych na miesiąc, uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej. W ramach opłat dystrybucyjnych płacimy jeszcze składnik stały stawki sieciowej (pozwala na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej), składnik zmienny stawki sieciowej (cel przede wszystkim taki jak w przypadku stawki sieciowej stałej, jednak opłata uzależniona jest od zużycia energii) oraz stawkę jakościową, będącą opłatą za możliwość korzystania z krajowego systemu elektroenergetycznego.

Rachunek za prąd to dla ciebie mnóstwo tabelek z niezrozumiałymi danymi? Rzeczywiście – najprościej jest po prostu odczytać ostateczną kwotę do zapłaty. Czasem jednak warto wiedzieć więcej i poznać elementy składowe, które ją tworzą. Dzięki temu będziemy mieli lepszą orientację w temacie oraz możliwość podejmowania świadomych decyzji przy wyborze dostawcy energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *