Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Co odróżnia gwarancję od reklamacji?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Często z powodu braku wiedzy z zakresu ustawowych przepisów konsumenci nie dochodzą swoich praw, które przysługują im w związku z zakupem konkretnej rzeczy. Korzystają na tym przedsiębiorcy, którzy celowo określają krótsze terminy gwarancji.

Na podstawie odpowiednich przepisów Kodeksu Cywilnego lub gwarancji udzielonej przez gwaranta, konsument w przypadku stwierdzenia, iż zakupiony przez niego towar jest niezgodny z umową ma prawo go zareklamować, żądając przywrócenia towaru do stanu zgodnego z umową poprzez jego: zamianę, naprawę, zmniejszenie ceny lub zwrócenie środków.

Od decyzji konsumenta zależy, którą opcję z zakresu uprawnień wybierze. Reklamację, której podstawą jest ustawa należy zgłosić sprzedawcy. Wystarczy tylko udać się do sklepu z paragonem lub innym rachunkiem stwierdzającym sprzedaż.

Aby dochodzić swoich praw na mocy gwarancji konsument musi mieć niezbędny dokument gwarancyjny, na którym muszą widnieć określone w ustawie dane.

W przypadku, gdy gwarantem jest sprzedawca, konsument może ustnie poinformować, z której podstawy reklamacyjnej chce skorzystać.

Kluczową kwestią jest czas, w którym konsument może dochodzić swoich praw. Zgodnie z ustawą, przy „gwarancji konsumenckiej” konsument ma 2 lata na dochodzenie swoich roszczeń. Z kolei długość gwarancji zależy od przedsiębiorcy. Ustawa bowiem nie narzuca ani minimalnego, ani maksymalnego czasu ochrony, ponieważ gwarant może go ustalać we własnym zakresie.

Konsumenci często nie są świadomi dwoistości reklamacji. Dlatego też, bez sprzeciwu akceptują terminy określone przez sprzedawców i nie dochodzą swoich praw, gdy stwierdzą wadę kupionego towaru po ich upływie. W wielu przypadkach dokument gwarancyjny dołączony do paragonu określa paromiesięczny termin gwarancji i nie zawiera informacji o tym, że reklamacja ustawowa jest nadal aktualna. W ten sposób kupujący są wprowadzani w błąd i pozostają przekonani o tym, że utracili już swoje prawa.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *