Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Co to jest klauzula sumienia?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Jednym z praw lekarzy, położnych i pielęgniarek jest możliwość powołania się na klauzulę sumienia. Do czego się ona odnosi?

W polskim prawie klauzula sumienia pojawiła się wraz z wprowadzeniem ustawy z 1996 roku o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Dotyczy ona tego, iż lekarz może odmówić podjęcia się działań, które są niezgodne z jego sumieniem, takich jak na przykład dokonania zabiegu in vitro, aborcji, co do której są wskazania medyczne czy wystawienia recepty na tabletki antykoncepcyjne.

Innymi słowy wraz z wprowadzeniem klauzuli sumienia lekarze, ale także pielęgniarki i położne mogą nie wyrazić zgody na wykonanie świadczeń zdrowotnych, które są niezgodne z ich sumieniem, światopoglądem, przekonaniami czy wyznawanymi wartościami.

Jednak, aby móc się na nią powołać, lekarz powinien spełnić kilka wymogów, którymi obwarowana jest klauzula. Po pierwsze lekarz nie może powołać się na klauzulę sumienia w przypadku występowania niebezpieczeństwa utraty życia, uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, jak również w pozostałych nagłych przypadkach. Jeżeli nastąpi taka sytuacja lekarz, bez względu na swoje przekonania, musi udzielić pomocy.

Po drugie lekarz, który odmawia świadczenia usługi lekarskiej powołując się na klauzulę sumienia, powinien określić realne możliwości realizacji tego świadczenia. Chodzi tu na przykład o skierowanie do innego specjalisty lub ośrodka leczniczego. Lekarz, który nie wyraził zgody na podjęcie leczenia, musi też swoją decyzję odpowiednio uargumentować oraz sporządzić dokumentację całej sytuacji. W przypadku, gdy lekarz wykonuje swoją pracę na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby, jest również zobowiązany zawiadomić o swojej decyzji w formie pisemnej przełożonego.

Uregulowania w zakresie klauzuli sumienia znajdują się również w Kodeksie Etyki Lekarskiej.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *