Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Coraz trudniej o pożyczkę pozabankową

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Jeszcze do niedawna pożyczki pozabankowe były produktem, który może otrzymać prawie każdy. Wyjątek stanowiły osoby z bardzo dużym zadłużeniem zarejestrowanym w jednej z baz dłużników. Jednak po zmianie regulacji na rynku finansowym, firmy pożyczkowe postawiły na  politykę odpowiedzialnego pożyczania, która potępia pożyczanie pieniędzy osobom zadłużonym lub posiadającym niską zdolność kredytową. Jak zatem wygląda sprawa z przyznawalnością pożyczek i co na to wpłynęło?

Ustawa, potocznie zwana „antylichwiarską”, ustanowiła konkretne reguły dla rynku consumer finanse. Więcej o tym pod linkiem http://www.gazetapodatkowa.net/zmienil-sie-sektor-pozabankowy-wprowadzeniu-ustawy-antylichwiarskiej/. Wyznaczyła między innymi, że firmą pożyczkową może nazywać się jedynie instytucja udzielająca zobowiązań ze środków własnych lub pozyskanych od inwestorów. Oznacza to, że w razie problemów finansowych firma ryzykuje wyłącznie własnymi pieniędzmi. W takiej sytuacji udzielanie pożyczek, które mogą zostać przeterminowane lub co gorsza niespłacone, będzie prowadzić do bankructwa. Zatem firmy pożyczkowe po etapie rozwoju, kiedy większość wniosków była akceptowana, przyjęły inną taktykę działania. Dziś, jeśli istnieją uzasadnione wątpliwości dotyczące zdolności klienta do spłaty zobowiązania – odrzucenie wniosku jest najbezpieczniejszą opcją dla firmy. Z tego powodu już nawet 7 z 10 wniosków o pożyczkę jest odrzucanych.

Ocena zdolności kredytowej klienta jest wyliczana na podstawie podanych przez klienta informacji, jednak każdego użytkownika firma dodatkowo sprawdza w bazach dłużników, takich jak BIK, BIG InfoMonitor KRD i ERIF. Dodatkowym zabezpieczeniem przed nieodpowiedzialnymi pożyczkobiorcami stały się platformy do wymiany informacjami między poszczególnymi pożyczkodawcami, gdzie firma może sprawdzić historię pożyczkową klienta w innych instytucjach pozabankowych. Inicjatywę przejęły także związki i organizacje zawodowe, kształtując i egzekwując zasady, których przestrzeganie jest świadectwem wiarygodności i stabilności pożyczkodawcy.

Podsumowując, spadek przyznawalności pożyczek do poziomu 30 proc. jest naturalnym procesem, który utrzymuje firmy na rynku. W zamian pożyczkodawcy proponują coraz bardziej postępowe i mobilne rozwiązania technologiczne. Więcej o tym w artykule http://proseedmag.pl/technologia/mobilne-technologie-upraszczaja-zarzadzanie-finansami-osobistymi. Zatem dla największych graczy na rynku priorytetem staje się dotarcie do świadomej, nowoczesnej, a co najważniejsze wypłacalnej grupy docelowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *