Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Coraz więcej firm będzie świadczyć usługi opieki nad osobami starszymi

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Opieka nad osobami starszymi, które nie potrafią zająć się sobą samodzielnie zostaje powoli wychodzi z szarej strefy. Przedsiębiorstwa zapowiadają jednak chęć zatrudniania specjalistów, których usługi będą cieszyć się coraz większą popularnością. Tutaj pojawia się zasadnicze pytanie. Kto i w jaki sposób będzie opłacał te usługi?

Z szacunków wynika, że za 10 lat prawie 5,5 mln ludności Polski będą stanowiły osoby po ukończeniu 70. roku życia, to o 40 proc. więcej niż obecnie. To sprawia, że sektor opieki nad osobami starszymi przyciąga uwagę wielu przedsiębiorców. Także tych największych, którzy oferowanie usług opieki domowej i medycznej dla osób najstarszych traktują jako ważną inwestycję w przyszłość i rozwijający się rynek.

To, że do opieki nad osobami starszymi coraz częściej zwracamy się po profesjonalną pomoc, to efekt nie tylko zwiększającej się zamożności, pogoni za karierą i oddalenia od rodziców, często pozostających w innym kraju czy mieście, ale przede wszystkim wzrastającej świadomości jak takie usługi powinny wyglądać. Od właściwej pomocy przy poruszaniu się czy karmieniu po umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Podążamy szlakiem państw, które od lat mierzą się z problemem starzejącego się społeczeństwa.

Polaków odróżnia jednak to, że niechętnie oddają oni bliskich do domów opieki. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się jednak opieka domowa. W opinii przedstawiciela firmy Promedica24, Michała Kisiela to nakaz kulturowy decyduje o tym, że opieka nad osobami starszymi powinna być realizowana przez rodzinę. Nieudzielenie pomocy lub oddanie rodzica do domu opieki nawet o najwyższym standardzie może się bowiem wiązać ze społecznym i towarzyskim ostracyzmem. Często też jest tak, że to seniorzy nie godzą się na przebywanie w domu opieki.

Prywatny rynek opieki o charakterze oficjalnym jest obecnie niewielką częścią szarej strefy, w której może pracować ok. 200 tys. osób. Według przedstawicieli branży tą sytuację mogłoby zmienić wprowadzenie czeków opiekuńczych, którymi płaciłoby się za usługi. Projekt ustawy, który zakładałby takie rozwiązanie jest przygotowywany przez zespół ekspertów pod kierownictwem m.in. senatora Mieczysława Augustyna. Jeszcze w bieżącym miesiącu projekt będzie gotowy a w dalszej kolejności zostanie przekazany do kancelarii premiera oraz Ministerstwa Pracy.

Eksperci uważają, że nie zmienia to faktu, iż rynek zaczyna wychodzić z szarej strefy oraz nieoficjalnych płatności. Według nich istotne jest jednak aktywizowanie tej branży tak, aby nie została ona zamknięta w czterech ścianach. Podkreślają oni też, że niezbędne jest skupienie się na problemach zdrowotnych osób starszych. Prognoza demograficzna GUS wskazuje, że w naszym kraju jest ok. 250 lekarzy specjalizujących się w geriatrii i ok. 300 pielęgniarek z tą specjalizacją. Tymczasem według założeń polityki ludnościowej powinno być minimum 800 lekarzy specjalizujących się w tym zakresie.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *