Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Czy gracze powinni obawiać się ustawy hazardowej?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Zacznijmy od tego, czym jest sam hazard. Definicja hazardu, a raczej gier hazardowych nie jest jednolita i składa się z trzech odrębnych pojęć poszczególnych rodzajów gier hazardowych. Ustawa o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 roku z późniejszymi zmianami, wprowadza następujące trzy pojęcia: gry losowe, zakłady wzajemne oraz gry na automatach. Każda z nich dzieli się jeszcze na kilka podkategorii. Ważnym czynnikiem jest przestrzeń, w której prowadzi się działalność hazardową. Może być prowadzona w obiekcie naziemnym lub za pośrednictwem internetu. O ile w pierwszym przypadku sprawa jest dość prosta, gdyż przepisy jasno precyzują warunki takich zakładów i zdobywania licencji na taką działalność, to jednak medium internetu jest już bardziej skomplikowane. Przyjrzyjmy się mu.

Bukmacherzy w internecie

Aby zakłady bukmacherskie lub inne gry hazardowe świadczone przez internet były legalnie prowadzone w Polsce, muszą być zarejestrowane w jednym z krajów Unii Europejskiej, bądź w jednym z krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu lub strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Warunkiem jest jednak to, że do prowadzenia hazardu można wykorzystywać tylko stronę internetową, której krajowa domena najwyższego poziomu jest przypisana do polskich stron internetowych. Poza tym, musi prowadzić na terenie Polski archiwum zbieranych danych od swoich Klientów i musi przedstawiać te dane na prośbę funkcjonariuszy służby celnej. Istnieje jeszcze kilka mniejszych, szczegółowych warunków, jakie musi spełniać prowadzący taką działalność. Jako gracze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, nim zaczniemy grać?

Zanim zagrasz, sprawdź

Jeśli gracz zamierza wziąć udział w grze lub zakładzie prowadzonym przez internet, powinien upewnić się, że dany serwis jest zarejestrowany na terenie Unii, kraju EFTA lub EOG oraz posiada polską, czyli zakończoną symbolem „pl”, domenę. Warto również sięgnąć do źródeł nieoficjalnych, czyli forów internetowych, recenzji i opinii znajdujących się w sieci, aby przekonać się, jakie doświadczenia z danym zakładem gier mają inni internauci. W przypadku, gdy jakiś ważny warunek nie został spełniony przez prowadzącego zakładów i zataił to przed graczem lub gracz nie był zwyczajnie tego świadomy, wówczas odpowiedzialność leży po stronie tego bukmachera.

Prawo Unii Europejskiej

Istnieje, co prawda, obowiązek posiadania zezwolenia na działalność hazardową prowadzoną przez internet w Polsce, które jest udzielane przez ministra do spraw finansów publicznych. Kłóci się to jednak z przepisami unijnymi, które pozawalają prowadzić działalność hazardową przez internet wszystkim zakładom, które mają swoje siedziby w Unii. W gruncie rzeczy, dopóki nie padnie zobowiązujący wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości lub Trybunału Konstytucyjnego, obowiązują nas krajowe przepisy prawne. Jednakże znane są bardzo nieliczne przypadki faktycznie wytoczonych procesów przeciw braniu udziału w niezarejestrowanych internetowych zakładach bukmacherskich.

Gdzie szukać

Ponadto istnieją zagraniczne podmioty prowadzące zakłady bukmacherskie i inne gry przez internet, które są obecne w przestrzeni publicznej, ale również bezpieczne. Niektóre z nich, jak na przykład Betsson, występują często, jako sponsorzy dużych imprez, czy zawodów sportowych. Oferują też przeróżne promocje, oferty powitalne, bonusy przy wpłatach środków i wiele innych. Wystarczy zapoznać się ze stroną internetową jednego z tych bukmacherów i przekonać się, co mogą nam zaoferować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *