Fundusze sekurytyzacyjne polegają na inwestowaniu w zobowiązania finansowe przedsiębiorstwa. Jednocześnie jest to jeden z najefektywniej rozwijających się segmentów na rynku finansowym na całym świecie.
Sekurytyzacja wykorzystywana jest przez przedsiębiorstwa z różnych dziedzin gospodarki. Temu działaniu poddawane są zadłużenia z różnych transakcji i należności. Polega ono na pozyskaniu finansowania poprzez zamianę wybranej części aktywów na gotówkę i dzięki temu powstaje możliwość pozyskania środków pieniężnych bez konieczności brania kredytu czy sprzedaży akcji lub udziałów. Sekurytyzacja powoduje udrożnienie przepływów finansowych i swobodne prowadzenie działalności, a także w wielu sytuacjach pozawala uciec przed bankructwem. Procedura ta jest przeprowadzana przez fundusze sekurytyzacyjne, które obowiązują na bazie regulacji o funduszach inwestycyjnych. Celem tych funduszy jest inwestowanie w dane pule wierzytelności, które zostały wybrane przez wierzyciela, należą do tego samego rodzaju i regularnie są strumieniem środków finansowych.
Są dwa rodzaje funduszy sekurytyzacyjnych:
– standardowy fundusz sekurytyzacyjny,
– niestandardowy fundusz sekurytyzacyjny.
Za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego rozporządzanie środkami z funduszu może być przekazane innemu podmiotowi. Takie czynności polegają na windykacji należności od zadłużonych przedsiębiorstw z użyciem możliwości dostępnych w ramach obowiązujących norm prawnych.
Joanna Walerowicz
www.bweek.pl