Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Czy korzystanie z prywatnego laptopa w pracy to nowy pomysł?

Posted on 1

Share this on anywhere you want!

Wykorzystywanie prywatnego komputera, tableta lub smartfona w miejscu pracy nosi nawę BYOD (z ang. Bring Your Own Device). To zjawisko staje się coraz bardziej powszechne w USA oraz w krajach skandynawskich.

Pierwszym przedsiębiorstwem, które wprowadziło taką możliwość pięć lat temu, był Intel. Coraz większa popularność takiego rozwiązania jest efektem większej mobilności i elastyczności środowisk pracy. BYOD jest sporą szansą dla przedsiębiorstw w początkowej fazie rozwoju, ponieważ pozwala im zaoszczędzić na inwestowaniu w systemy informatyczne oraz nabyciu sprzętu dla pracowników. Dodatkowo takie rozwiązanie zwiększa wydajność, mobilność i motywację do pracy, co zostało potwierdzone w badaniach przeprowadzonych w USA dla firmy Intel. W opinii zwolenników BYOD wprowadzenie tego rozwiązania ma też wpływ na kreowanie atrakcyjnego obrazu firmy, jako innowacyjnego i elastycznego podmiotu.

Jednak wdrożenie BYOD jest związane z pewnymi kłopotami. Dotyczy to w głównej mierze danych firmy. Z tego powodu firmy z branż, takich jak: handel detaliczny, finanse czy administracja publiczna, ma do tego rozwiązania spoty dystans. Obawa przed wyciekiem informacji hamuje też wdrożenie BYOD w Polsce.

Sporym wyzwaniem jest ochrona i kontrola przepływu danych w urządzeniach mobilnych. Bez wątpienia wprowadzenie BYOD wiąże się ze sporą dozą ryzyka w tym obszarze. W przypadku, gdy pracownik wynosi urządzenie mieszczące informacje biznesowe, przepływ danych nie jest już chroniony zabezpieczeniami sieci firmowej.

Dobrym wyjściem w takim przypadku może być instalacja agentów domeny sieci prywatnej. Jednak nie jest to możliwe na wszystkich urządzeniach mobilnych, gdyż zazwyczaj różnią je systemy operacyjne. Kluczowa jest, więc ochrona tych urządzeń poprzez rozwinięcie polityki bezpieczeństwa na sieci bezprzewodowe oraz połączenie ich z siecią przedsiębiorstwa. Eksperci ds. rozwiązań technologicznych dla biznesu doradzają specjalne platformy bezpieczeństwa pozwalające na zdalny dostęp do danych firmy przez sieć VPN lub zastosowanie usług internetowych stosujących topologię MESH, która łączy sieć przewodową z sieciami bezprzewodowymi tworząc strukturę.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

One thought on “Czy korzystanie z prywatnego laptopa w pracy to nowy pomysł?

    Pingback: Wiedza i osobowość kontra zarobki – co wpływa na stan naszego konta? | Plobank – Podatki, Prawo Gospodarcze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *