Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Czy rekalkulacja się opłaca?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

141926089857446800Chociaż większość kierowców przynajmniej raz spotkała się z terminem „rekalkulacja”, nie wszyscy mają świadomość, jak to funkcjonuje. Istnieją sytuacje, kiedy ponowne przeliczenie składki OC jest opłacalne.

Z rekalkulacją składki najczęściej mamy do czynienia w przypadku zakupu używanego samochodu. Zwykle wtedy prawo do użytkowania pojazdu nabywamy wraz z aktualnym ubezpieczeniem komunikacyjnym.

Na czym polega rekalkulacja OC?

Rekalkulacja składki to nic innego, jak ponowne wyliczenie składki OC dla nowego nabywcy pojazdu.

Możliwość przeprowadzenia rekalkulacji przewiduje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

Art. 31.2.: „W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek”.

Podczas dokonywania rekalkulacji firma ubezpieczeniowa uwzględnia:

  • ilość dni, które zostały do końca umowy,
  • zniżki i zwyżki przysługujące nowemu właścicielowi pojazdu.

W praktyce oznacza to, że dotychczasowa niższa składka opłacana przez poprzedniego właściciela, na skutek rekalkulacji, może zostać podniesiona.

Przykład.

Załóżmy, że jesteś 30-letnim mężczyzną, który prawo jazdy posiada od 3 lat. Samochód kupiłeś od 50-latka, który przez lata bezszkodowej jazdy wypracował sobie nawet 50% zniżki. Wówczas ubezpieczyciel dokona rekalkulacji, podnosząc wysokość składki OC. Dla firmy jesteś bowiem „mniej pewnym” kierowcą, czyli z większym ryzykiem ubezpieczeniowym.

Ale sytuacja może być zupełnie odwrotna. Jeśli okazuje się, że – jako kierowca – masz więcej zniżek niż poprzedni właściciel – rekalkulacja może doprowadzić do obniżenia składki ubezpieczenia komunikacyjnego.

By uniknąć niespodziewanej rekalkulacji składki OC

Zgodnie z brzmieniem art. 31.2 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach, ubezpieczyciel może ale nie musi dokonać rekalkulacji. Czasami jednak bywa tak, że kierowcy zostają nieoczekiwanie powiadomieni o ponownym przeliczeniu składki i zobowiązani do uiszczenia różnicy.

Żeby uniknąć takich sytuacji, warto – już po zakupie używanego samochodu – udać się do firmy ubezpieczeniowej i poprosić o rekalkulację. Jeśli okaże się, że kierowca musi uiścić różnicę w składce, wówczas można wypowiedzieć dotychczasową umowę i podpisać nową – u innego ubezpieczyciela.

W praktyce bardzo często okazuje się jednak, że firmy ubezpieczeniowe nie dokonują automatycznej rekalkulacji OC, lecz przedłużają umowę. Zaś rekalkulację proponują wówczas, gdy warunki dla nowego właściciela są korzystniejsze – ponowne przeliczenie spowodowałoby obniżenie wysokości dotychczas opłacanej składki.

Kalkulacja OC i AC – sprawdź nowe warunki

Zanim jednak zdecydujesz się na przedłużenie dotychczasowej umowy OC, sprawdź propozycje innych ubezpieczycieli. Pamiętaj, że rynek ubezpieczeń komunikacyjnych zmienia się dość dynamicznie, dzięki czemu masz szansę na dotarcie do tańszych ofert niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej.

Kalkulacja OC i AC pozwoli ci poznać korzystne oferty polis. Dlatego dokonaj dokładnej analizy i – jeśli któraś okaże się atrakcyjniejsza – nie zwlekaj z wypowiedzeniem dotychczasowej umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *