Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Czym jest BIK i jakie dane przechowuje

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Wielu konsumentów nie jest świadomych, że kiedy składa wniosek o kredyt, automatycznie trafia na listę Biura Informacji Kredytowej. Czym jest BIK i jaką pełni rolę w świecie kredytów.

 Czym jest BIK

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja utworzona przez Związek Banków Polskich w 1997r., która gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje dotyczące historii kredytowej klientów banków. BIK zbiera informacje o klientach indywidualnych oraz o przedsiębiorcach i udostępnia je bankom oraz instytucjom, które są upoważnione do udzielania kredytów.

Jakie dane przechowuje BIK

Biuro Informacji Kredytowej posiada o kredytobiorcach następujące dane:

  • dane osobowe
  • dane dotyczące zobowiązań wobec banków oraz SKOK-ów (Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych), czyli datę powstania zobowiązania, rodzaj zobowiązania, okres spłaty, walutę i terminowość spłaty
  • informacje o zadłużeniach

Dane trafiają do BIK-u niezależnie od tego, czy spłacasz swoje zobowiązanie terminowo, czy jesteś zadłużonym klientem. Biuro gromadzi informacje o wszystkich konsumentach, którzy zaciągnęli kredyt lub pożyczkę (jeśli instytucja finansująca pożyczkę współpracuje z BIKiem) w banku lub w SKOK-u. Twoje dane trafiają również do BIK-u, jeśli jesteś poręczycielem kredytu. BIK tworzy więc pozytywne i negatywne historie kredytowe klientów.

Czym jest historia kredytowa

Historia kredytowa odzwierciedla sposób, w jaki spłacasz swoje zobowiązania. Do BIK-u trafiają informacje zarówno pozytywne, czyli te o terminowych spłatach zobowiązań, jak i negatywne, czyli dotyczące opóźnień i zaległości. Pozytywna historia kredytowa pomaga Ci uzyskać kolejne kredyty, a także wynegocjować korzystniejsze warunki kredytowania. Dla banku jesteś wiarygodnym klientem. Jeśli nie masz żadnej historii kredytowej, dla instytucji finansowych jesteś anonimowy. Trudno ocenić, czy spłacisz swoje zobowiązanie w terminie. Swoją historię możesz budować, zaciągając drobne kredyty. Informacja o spłacie kredytu z karty kredytowej również trafi do BIK-u (budujesz więc swoją historię kredytową).

Czy BIK decyduje o przyznaniu kredytu

BIK przekazuje bankowi informację o Twojej historii kredytowej. Do banku czy innej instytucji udzielającej kredytu należy więc decyzja o przyznaniu Ci kredytu. BIK nie przekazuje bankom żadnych rekomendacji ani nie sugeruje, czy dany konsument powinien otrzymać kredyt, czy też nie. Bank, po zapoznaniu się z Twoją historią kredytową, ocenia ryzyko udzielenia Ci kredytu. Na tej podstawie podejmuje ostateczną decyzję o kredycie.

Czy dostanę kredyt, jeśli moja historia kredytowa nie do końca jest pozytywna

To bank decyduje, czy udzieli Ci kredytu, a informacje z BIK-u są dla niego jedynie dodatkową pomocą. Im krócej zalegałeś ze spłatą zobowiązania i im niższa była pożyczona kwota, tym lepiej dla Ciebie. Przy krótkich opóźnieniach w spłacie zaległości i niewielkich kwotach, bank nie powinien robić  problemów z udzieleniem kredytu.

BIK działa po to, żeby instytucje finansowe opierały swoje decyzje o udzielaniu kredytów o rzetelne i wiarygodne informacje. Biuro Informacji Kredytowej to nie żadna „czarna lista” (w przeciwieństwie do BIG-ów, czyli biur informacji gospodarczej), ale rzetelny spis wszystkich zobowiązań kredytowych. Informacje, które bank otrzymuje od BIK-u są w większości pozytywne, dzięki czemu łatwiej zdobyć Ci wiarygodność i otrzymać kredyt.

Treść powstała we współpracy z wonga.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *