Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Czym jest służebność drogi koniecznej?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Polskie przepisy prawne przewidują rozwiązanie dla właścicieli, których nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej. Rozwiązanie to przybiera formę tzw. służebności drogi koniecznej. W jakich sytuacjach ustanowienie takiej służebności może być dokonane?

Instytucja służebności opiera się na relacji pomiędzy tzw. nieruchomością władnącą, której właściciel korzysta ze służebności i nieruchomością obciążoną, której właściciel zmuszony jest do zaakceptowania służebności.

Rodzaj służebności w postaci służebności drogi koniecznej konstytuowany jest w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie ma dostępu do drogi publicznej. Droga dojazdowa do nieruchomości wytyczana jest zawsze na wniosek zainteresowanego i prowadzi przez posiadłości sąsiednie. Ustanowienie tej służebności następuje za wynagrodzeniem. Co istotne, droga musi być wyznaczona z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej, oraz z jak najbardziej ograniczonym obciążeniem gruntów, przez które droga ta prowadzi.

Postępowanie w kwestii wydania decyzji o ustanowieniu służebności koniecznej jest postępowaniem nieprocesowym. Przekłada się to na potrzebę dostarczenia wniosku do właściwego ze względu na umiejscowienie nieruchomości sądu rejonowego przez właściciela nieruchomości niedysponującej dostępem do drogi publicznej.

Pisząc wniosek o ustanowienie służebności należy pamiętać, aby wymienić w nim wszystkie podmioty, względem których przeprowadzane będzie postępowanie. Jednocześnie pamiętając o tym, iż służebność drogi koniecznej ustanawiana jest za wynagrodzeniem, we wniosku warto określić jego sugerowaną kwotę.

Możliwe jest ustanowienie służebności koniecznej na drodze porozumienia stron. Wówczas wchodzenie na drogę sądową jest zbędne.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *