Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Darowizna w rozliczeniu PIT

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Pomoc finansowa organizacji przekazane wspólnie przez małżeństwo umożliwia potrącenie darowizny od przychodu, w skutek czego można zminimalizować podatek do zapłaty. Najlepiej dokonać tego ze wspólnego konta, ale też jest też ewentualność przelewu z konta jednego z partnerów. Ograniczeniem, aby uniknąć problemów z fiskusem, jest zapisanie w tytule obu małżonków.

Przekaz z wspólnego konta jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym, ponieważ umożliwia potrącenie od przychodu obojga z nich, bez zbędnych komplikacji.

W formularzu podatkowym odnoszącym się do 2014 roku wliczymy pomoc przekazaną od stycznia do grudnia obecnego roku. Potrącenia dokonuje się uzupełniając konkretne deklaracje podatkowe.

Tylko wsparcie wskazanych podmiotów na sprecyzowane cele pozwoli obniżyć przychód do rozliczenia.

Perspektywy przekazanych darowizn są następujące:

– cele kultu religijnego,

– kościelna aktywność charytatywno-opiekuńcza,

– cele krwiodawstwa,

– wsparcie organizacji pożytku publicznego (np. szkoły publiczne, spółdzielcze stowarzyszenie mieszkalne).

Każda jednostka musi przekazać kwotę na dany cel. Takimi rzeczami mogą być: wsparcie osób potrzebujących, sztuka i kultura czy promocja i ochrona zdrowia.

By określić wielkość darowizny i skorzystać z przypisanego potrącenia danego wsparcia konieczna jest skrupulatna specyfikacja. Są to m.in. dowody przelewu, rachunki, z których wypływa wartość darowizny, pokwitowanie odbioru darowizny.

Komplet tego gatunku dokumentów licząc od roku, w którym uiszczamy podatek, należy zachować na okres 5 lat.

Małżeństwo ma możliwość dokonać wspólnie wsparcia bez względu na to czy rozliczają się wspólnie czy osobno. W momencie wspólnego rozliczenia na początku trzeba odjąć konkretną sumę od przychodu razem z innymi odliczeniami, kolejno, w celu wspólnego odprowadzenia podatku, trzeba podliczyć przychody.

Komplikacje pojawiają się w chwili, gdy transakcja przeprowadzana jest z konta jednego z małżonków. Trudności z fiskusem mogą wynikać z niewłaściwie dobranej dokumentacji. Wobec tego warto dokładnie zapoznać się już w chwili podarowania darowizny z nieodłącznymi załącznikami do deklaracji podatkowej.

Paula Honc
www.bweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *