Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Dlaczego oszczędzanie na oprocentowanym koncie może być opłacalne?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Oszczędzanie w banku gwarantuje nam zysk oraz bezpieczeństwo. Posiadając wolne środki pieniężne stajemy przed wyborem – jaki produkt finansowy wybrać dla naszych oszczędności? W tym przypadku mamy kilka możliwości. Możemy zdecydować się na lokatę lub też możemy otworzyć konto oszczędnościowe. Tutaj decyzja będzie zależeć od naszych osobistych preferencji – a nie od czynników zewnętrznych. Zakładając, że cenimy sobie wolność i chcemy dysponować naszymi oszczędnościami w każdym momencie – wybieramy konto oszczędnościowe.

nex

Jednak przed wyborem konkretnej oferty, warto sprawdzić warunki umowy z bankiem oraz porównać najlepsze produkty. W ten sposób, możemy zagwarantować sobie wyższą kwotę odsetkową. Analizując rentowność konkretnych ofert, należy zawrócić uwagę na kilka czynników, które wpływają bezpośrednio na nasze zyski z depozytów. Przyjrzyjmy się, co warto mieć na uwadze wybierając konto oszczędnościowe.

Im wyższe oprocentowanie, tym wyższe zyski

Oprocentowanie depozytu jest decydującym aspektem, jeśli chodzi o atrakcyjność oferty banku. Im wyższe oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym, tym większa kwota odsetkowa. Oprocentowanie na koncie jest określane w skali roku, ale kapitalizacja odsetek może odbywać się np. co miesiąc (najczęściej spotykana jest właśnie kapitalizacja miesięczna). Obliczając potencjalne zyski należy uwzględnić te czynniki. Oprocentowanie w skali miesiąca będzie niższe od tego podawanego przez bank, jednak częstsza kapitalizacja sprawia, że na rachunku możemy zarabiać więcej (zasada procentu składanego). Analizując oferty rachunków, należy również sprawdzić przez jaki okres bank gwarantuje dany poziom oprocentowania. Często, aby przyciągnąć klientów, banki oferują konta oszczędnościowe z wysokim oprocentowaniem, gwarantowanym tylko przez pewien czas – np. trzech miesięcy.

Lokaty terminowe a konta oszczędnościowe

Lokaty posiadają tę zaletę, że mogą zagwarantować wyższe zyski niż rachunki oszczędnościowe. Konta są niżej oprocentowane i jest to cena, jaką należy zapłacić za płynność środków. Lokaty terminowe nie umożliwiają wypłacania oszczędności przed czasem razem z wypracowanymi odsetkami. Jeżeli klient banku będzie chciał wycofać depozyt – otrzyma z powrotem środki, ale bez należnych odsetek. W przypadku konta oszczędnościowego możemy wypłacić oszczędności wraz z kwotą odsetkową.

O czym pamiętać zakładając konto oszczędnościowe?

Rachunek oszczędnościowy to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą jednocześnie zarabiać na posiadanych środkach pieniężnych oraz mieć do nich nieograniczony dostęp. Jednak nie wszystkie oferty rachunków są atrakcyjnym rozwiązaniem.

Szukając konta oszczędnościowego należy pamiętać, że większość banków w ramach rachunku oferuje jeden darmowy przelew miesięcznie. Za kolejne przelewy pobierane są opłaty, które mogą obniżyć nasze zyski z odsetek lub nawet sprawić, że za posiadane konto będziemy musieli dopłacać.

Kolejną kwestią jest oferowanie przez banki dodatkowych produktów wraz z rachunkiem oszczędnościowym. Może to być karta debetowa, która może okazać się płatna lub rachunek osobisty, od którego będą pobierane opłaty, jeśli nie zostanie dokonany odpowiedni obrót środkami pieniężnymi. Warto dokładnie studiować umowy z bankiem i na tej podstawie podejmować decyzję – pomocny może się okazać również serwis oszczednoscionline.pl – który skupia wiekszość ofert polskich banków. Nawet pomimo swoich wad, konto oszczędnościowe może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla pewnej grupy klientów banków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *