Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Drony przeżywają boom

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Coraz więcej firm wykorzystuje komercyjnie małe bezzałogowe samoloty nazywane dronami. Na ich nabycie decydują się m.in. filmowcy, agencje reklamowe, fotografowie ślubni czy dostawcy Internetu. Coraz więcej jest też podmiotów, które je zajmują się ich projektowaniem i produkcją.

Rejestrowanie różnych sytuacji z powietrza za pomocą kamery zainstalowanej na małym dronie nie jest dzisiaj ani czymś wyjątkowym, ani specjalnie kosztownym. Chociaż przed laty te małe latające urządzenia kojarzyły się przede wszystkim z wojskiem, to w ostatnich latach przeżywają prawdziwy boom także w cywilu.

Rafał Smoliński, szef firmy Yoberi opowiedział o projektowanych przez firmę bezpilotowcach, które niedawno latały nad nadmorskimi miejscowościami i emitowały sygnał bezprzewodowego dostępu do sieci. Obecnie firma ma trzy urządzenia, ale na jesieni ich liczba ma się powiększyć o kolejnych osiem, dodał też że wystartowały już prace nad nowym rozwiązaniem technologicznym.

Smoliński poinformował, że kolejnym miejscem, gdzie Internet będzie dostarczany dzięki dronom krążącym nad obszarem będą okolice Stadionu Narodowego w stolicy w trakcie odbywających się tam siatkarskich mistrzostw świata na początku września.

Yoberi to nie jedyna firma, która pracuje nad swoimi modelami dronów. Obecnie nad własnymi urządzeniami pracuje już kilkanaście firm i uczelni. Jedną z pierwszych była WB Electronics, która przed ośmioma laty zaczęła projektować, a później produkować własne bezzałogowe samoloty szpiegowskie. Do tej pory firma sprzedała ponad sto maszyn. Dronami zainteresowały się też polskie uczelnie techniczne, w których grupy naukowców pracują nad własnymi projektami.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedziało, że na zakup bezpilotowców i innych bojowych urządzeń planuje przeznaczyć ok. 750-800 mln zł. Polskie podmioty produkujące drony liczą na to, że te pieniądze trafia do nich.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *