Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Dyplom dający przewagę na rynku pracy

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Osoby z dyplomem ACCA stanowią elitę w świecie finansów i to nie tylko dlatego, że dzięki zdobytej wiedzy mogą się pochwalić najwyższymi kwalifikacjami w tej dziedzinie. Jak bowiem wynika z raportu Goldman Recruitment Salary Survey 2015*, profesjonaliści posiadający ten certyfikat mogą też liczyć na aż 80% wzrost wynagrodzenia. Według danych z badania, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w trakcie zdobywania tego certyfikatu wyniosło w zeszłym roku 10 700 zł, a po zdobyciu aż 19 200 zł.

ACCA to jedna z najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z zakresu finansów i rachunkowości, doceniana przez pracodawców na całym świecie, a od ponad 10 lat również w Polsce. Jak mówi Aleksandra Friedel, Dyrektor Departamentu Kontrolingu Finansowegow Link4, która może pochwali się tym tytułem:
– Rozpoznawalność ACCA w Polsce jest bardzo duża, nawet większa niż w Niemczech, o czym miałam okazję się przekonać. Większość ofert na kluczowe stanowiska finansowe w Polsce wymienia posiadanie tytułu ACCA jako atut, ale coraz częściej jest to już konieczność.
Potwierdzeniem tego trendu są badania firmy Goldman Recruitment. Posiadanie tytułu ACCA wymagane jest nie tylko w obszarze finansów korporacyjnych na stanowiskach dyrektora czy kontrolera finansowego, ale również w takich obszarach jak audyt wewnętrzny, bankowość czy centra usług wspólnych (BPO).

O tym, że polscy pracodawcy coraz częściej szukają profesjonalistów z tym dyplomem świadczy również rosnąca liczba ofert w portalach pracy. Jeszcze kilka lat temu, w najbardziej popularnym serwisie – Pracuj.pl, ofert, w których wspomniany był ACCA było kilkanaście, dziś jest ich ponad 70 i to z różnych branż. Warto też wspomnieć, że z organizacją ACCA współpracuje ponad 8500 pracodawców z całego świata, którzy tworzą sieć akredytowanych firm chętnie zatrudniających i wspierających rozwój członków i studentów ACCA. W Polsce takich pracodawców jest blisko 50, a wśród nich, m.in.: Agora, BP, Capgemini, Citi Handlowy, Coca-Cola, Deloitte, EY, HP, IBM, Infosys, KPMG, Link 4, Motorola, P&G, PwC, PZU, Siemens, Stell i Unilever.

Znak jakości

Na inny atut posiadania tego dyplomu zwraca uwagę inna polska członkini ACCA – Katarzyna Ostap-Tomann, zastępca CFO, Dyrektor Zarządzający ds. Finansów w firmach Cyfrowy Polsat i Polkomtel oraz Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy Telewizji Polsat. Jej zdaniem dla pracodawcy to pewien rodzaj „znaku jakości”, potwierdzenie, że konkretnych umiejętności czy wiedzy kandydata nie musi już sprawdzać podczas rekrutacji. Program ACCA jest bowiem kompleksowy, obejmuje wszelkie zagadnienia niezbędne do zarządzania finansami w przedsiębiorstwie oraz podejmowania właściwych decyzji biznesowych. Słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem, audytu, rachunkowości zarządczej, rachunkowości finansowej, zarządzania ryzykiem, planowania strategicznego, a także prawa i podatków. To co istotne dla pracodawcy, to również to, że program kwalifikacji bazuje na aktualnych i stale weryfikowanych potrzebach firm. Egzaminy oparte są na studiach przypadków, które mają bezpośrednie odzwierciedlenie w przyszłej pracy zawodowej. Dzięki temu studenci ACCA zdobywają nie tylko konkretny zasób informacji, ale także praktyczne umiejętności biznesowe, które wspierają ich karierę i rozwój. Zgadza się z tym Aleksandra Friedel: – Program ACCA jest bardzo bogaty w wiedzę, którą wykorzystuje się potem w praktyce, co jest jego przewagą nad innymi, lokalnymi programami, które w dużej części są bardzo teoretyczne. Ze względu na jego globalny zasięg, ACCA otwiera też wiele drzwi i stwarza większe możliwości na ciekawą pracę w międzynarodowym środowisku.

Zdaniem Katarzyny Ostap-Tomann zdobycie kwalifikacji ACCA jest też potwierdzeniem innych istotnych dla pracodawcy cech kandydata. – Uzyskanie tego dyplomu nie jest łatwe. Ze względu na konstrukcję egzaminów, których jest aż 14, oraz ich charakter nie można liczyć na łut szczęścia. Osoba, która przystępuje do egzaminów musi wykazać się determinacją w dążeniu do celu, systematycznością w nauce i bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Te cechy plus zdobyta wiedza są sygnałem dla pracodawcy, że kandydat już kiedyś podjął się bardzo trudnego i żmudnego zadania i wykonał je z bardzo dobrym rezultatem. Właśnie dlatego, po zdaniu wszystkich egzaminów i uzyskaniu dyplomu ACCA można liczyć na wzrost wynagrodzenia nawet o 80%. Pracodawcy doceniają ten ogromny wysiłek, bo zdają sobie sprawę, że profesjonalista z tytułem ACCA stanowi ich przewagę konkurencyjną.

Warto zacząć wcześniej i ze wsparciem

By zdobyć kwalifikację ACCA należy nie tylko zdać egzaminy, ale również wykazać się minimum 3-letnim doświadczeniem zawodowym związanym z finansami. Doświadczenie nie jest jednak wymagane by zacząć zdobywać poszczególne kompetencje, dlatego warto rozważyć zdobywanie kwalifikacji już w trakcie studiów.  Szczególnie, że można skorzystać z różnych form nauki, począwszy od studiów dziennych na akredytowanych przez ACCA kierunkach przez stacjonarne kursy weekendowe organizowane przez rekomendowane firmy szkoleniowe po wygodne kursy e-learningowe dla lubiących uczyć się indywidualnie. Do egzaminów można też próbować przygotować się samemu, ale wymaga to ogromnej samodyscypliny i umiejętności zarządzania swoim czasem.

Niewątpliwą przewagą skorzystania z oferty zewnętrznych trenerów jest to, że w trakcie szkolenia (http://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/acca,1/) zdobywa się nie tylko wiedzę merytoryczną, ale poznaje się również techniki zdawania egzaminów.– Czasu na egzaminie zawsze jest za mało, żeby w 100% odpowiedzieć na wszystkie pytania, trzeba zatem nauczyć się jak optymalnie zarządzać czasem i jaką przyjąć strategię odpowiadania, aby zwiększyć swoje szanse na zdanie – podkreśla Aleksandra Friedel. Z kolei Katarzyna Ostap-Tomann zauważa, że to co może zaskoczyć zdających, to zupełnie odmienna specyfika egzaminów ACCA: – Egzaminy ACCA kierują się inną filozofią niż egzaminy akademickie czy egzaminy zawodowe podobnych organizacji w Polsce. Dla absolwentów polskich uczelni często jest to wręcz zderzenie dwóch różnych światów. Dlatego warto skorzystać z oferty firm szkoleniowych, które przygotowują nie tylko merytorycznie, ale również praktycznie do realizacji tego niełatwego zadania. O tym, że się to opłaca świadczą wyniki zdawalności. Na przykład w firmie szkoleniowej EY Academy of Business co roku przewyższają one średnią światową. Jak mówi Magda Oleksiuk, Dyrektor Generalna w tej firmie, tak dobry wynik udaje się uzyskać między innymi dlatego, że uczestnicy szkolenia mają możliwość wzięcia udziału w egzaminie próbnym, dzięki któremu mogą sprawdzić poziom swojej dotychczasowej wiedzy i taktykę zdawania. – Nie bez znaczenia jest również to, że w trakcie całego kursu nasi studenci mają możliwość stałego kontaktu e-mailowego ze wszystkimi wykładowcami, doskonale znającymi wymogi ACCA – dodaje.

Dyplom ACCA można nazwać „kropką nad i” w świecie finansów. To gwarancja wiedzy najwyżej jakości, dowód ciężkiej pracy, dokument dający lepsze perspektywy rozwoju zawodowego, ale jeszcze coś. – Dzięki dyplomowi ACCA zaspokoiłam swoje ambicje i chęć wiedzy. Cenię jednak również to, że jako członek tej organizacji mogę uczestniczyć w ciekawych i inspirujących wydarzeniach, które są świetną okazją do networkingu – podsumowuje Aleksandra Friedel.

*Salary Survey 2015 – Goldman Recruitment

Badanie wynagrodzeń zostało przeprowadzone metodą CAWI w dniach od 1 sierpnia 2014 roku do 30 listopada 2014 roku na próbie 10 849 respondentów. W opracowaniu zostały wykorzy­stane również dane z ponad 3 000 rozmów telefonicznych i spotkań przeprowadzonych
z kandydatami przez konsultantów Goldman Recruitment w 2014 roku w ramach prowadzonych projektów rekrutacyjnych zleconych nam przez klientów. Wynagrodzenia zaprezentowane w raporcie są wynagrodzeniami całkowitymi brutto miesięcznie z uwzględnieniem premii. Średnie zostały zaprezentowane jako mediana, co oznacza, że połowa obserwacji znajduje się powyżej i poniżej jej warto­ści. Dodatkowo wynagrodzenia zostały zaprezentowane jako pierwszy i trzeci kwartyl. Wartości dla poszczególnych stanowisk obejmują dane od 25 do 300 respondentów. Dane w raporcie dotyczą całej Polski, a najliczniejszy w nim udział mieli mieszkańcy województwa mazowieckiego – 29% ogółu badanych. Analizując wynagrodzenia należy wziąć pod uwagę fakt, że są to dane uśrednione. W rzeczywistości poziom wynagrodzenia zależy od szeregu czynników, głównie takich jak: wielkość firmy, branża, lokalizacja, czy lata doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *