Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Firmom transportowym zagraża nie tylko embargo Rosji

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Na niełatwą sytuację polskich firm transportowych wpływa nie tylko rosyjskie embargo na artykuły rolno-spożywcze, ale także załamanie gospodarcze w Europie i nasycenie rynku. Takie zadanie wyraził w Sejmie wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz.

Na wniosek partii SLD wiceminister wydał informację w sprawie dramatyczniej sytuacji podmiotów transportowych w wyniku rosyjskiego embarga. Rynasiewicz poinformował, że kryzys w sektorze transportowym panuje już od 2008 roku, przy czym tylko w 2010 r. nastąpiła lekka poprawa.

Powiedział też, że już sześć lat temu rząd podejmował działania, których celem było zabezpieczenie interesów polskiego sektora transportowego. Mimo, że Polska jest liderem w Europie, inne państwa cieszą się z tej sytuacji trochę mniej.

Rynasiewicz powiedział także, iż rosyjski rynek usług transportowych w aspekcie ekonomicznym jest atrakcyjny dla polskich przedsiębiorstw transportowych. Trafia do nich największa liczba zleceń spośród państw Europy Zachodniej, głównie z powodu niedalekiego położenia geograficznego z Rosją oraz dużego potencjału rozwojowego.

Dodatkowo, jak wyjaśnił wiceminister, artykuły przewożone przez Federację Rosyjską, są przewożone najczęściej transportem drogowym. Polskie firmy z tej branży mają bardzo dobre rozeznanie tamtejszego rynku oraz reguł rządzących nimi i zasad stosowanych przez służby rosyjskie.

Rynasiewicz zapewnił, że na pomoc rządu będą mogli liczyć przewoźnicy, którzy faktycznie ponieśli straty na skutek rosyjskiego embarga. Wyraził opinię, że działania rządu w tej kwestii są właściwe, a w celu rozwiązania problemu został powołany zespół pod kierownictwem ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Ma on za zadanie przedstawić Radzie Ministrów plan działań zakładany dla branży transportowej.

Zdaniem wiceministra Rynasiewicza rozwiązania skierowane do firm transportowych, w znacznym stopniu uwzględniają ich oczekiwania. Na najbliższym spotkaniu grupy będą proponowane szczegółowe rozwiązania, które w dalszej kolejności zostaną przekazane przewoźnikom.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *