Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Fiskus nie godzi się na przedłużenie roku obrotowego dla zakładanych w ubiegłym roku spółek komandytowo-akcyjnych

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Fiskus sprzeciwia się rozwiązaniu, aby utworzone w 2013 r. spółki komandytowo-akcyjne miały wydłużony rok obrotowy. Zdaniem urzędników bowiem w sytuacji, gdy taka spółka w zeszłym roku miała chociaż jednego wspólnika będącego osobą fizyczną, to jej rok podatkowy zakończył się wraz z końcem 2013 r. Nie mógł być przedłużony na następny rok, a to oznacza, że spółka nie może korzystać z preferencji, jakie gwarantował jej poprzedni stan prawny.

Jednak w opinii ekspertów takie podejście jest nie tylko niewłaściwe, ale też wyjątkowo nielogiczne. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Chodzi o masowo zakładane w 2013 roku spółki komandytowo-akcyjne w związku z planowanym opodatkowaniem ich od 2014 r. podatkiem CIT. Przedsiębiorcy znaleźli jednak sposób na przedłużenie preferencyjnych warunków, które zapewniał im poprzedni stan prawny, kiedy podatek uiszczali wspólnicy, a nie firma. Zastosowanie znalazły tu przepisy nowelizacji ustawy z dnia 8 listopada 2013 r., które wskazują, że nowe rozwiązania stosuje się od pierwszego dnia po rozpoczęciu nowego roku obrotowego zaczynającego się po 31 grudnia 2013 r. W tych samych przepisach zamieszczono artykuł mówiący o tym, że spółki te powinny zamknąć księgi rachunkowe oraz rozpocząć nowy rok podatkowy z początkiem 2014 r. Chodzi tu o firmy, które zostały utworzone lub zmieniły rok obrotowy po 12 grudnia 2013 r. i w związku z tym ich rok obrotowy nie dobiegł końca 31 grudnia 2013 r.

Dzięki tym przepisom spółki komandytowo-akcyjne, które zostały zarejestrowane przed 12 grudnia mogły przedłużyć swój rok podatkowy, nawet do drugiej połowy 2015 r. Wystarczyło jedynie zgłosić taką zmianę w Krajowym Rejestrze Sądowym przed 12 grudnia 2013 r.

Przedsiębiorcy, którzy wyciągnęli z tego korzyści zastosowali się do definicji roku obrotowego sformułowanej w ustawie o rachunkowości. Wynika z niej, że podmioty, które powstały w drugiej połowie roku obrotowego mogą wydłużyć okres rozliczeniowy o więcej niż 12 miesięcy. Pierwszy rok podatkowy po zmianie może trwać 23 miesiące.

Działanie przedsiębiorców było znane urzędom skarbowym, które dopiero w bieżącym roku doszły do wniosku, że nie wszystkie spółki mogły przedłużyć rok obrotowy. Twierdzą, ze jeżeli spółka miała przynajmniej jednego wspólnika będącego osoba fizyczną, to rok obrotowy nie może wykraczać poza kalendarzowy. Nie może zatem być przedłużony do 2014 r. i później.

Rzecznik prasowy resortu finansów, Wiesława Dróżdż zgadza się z tą interpretacją przepisów podatkowych i wskazuje na art. 11 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa określa to inaczej. Zdaniem resortu finansów nie stanowi jej ustawa o rachunkowości, ponieważ nie została wskazana w art. 3 ust. 1 ordynacji.

Dróżdż wytłumaczyła więc, że jeżeli ustawa o PIT nie zawiera innych postanowień w zakresie roku podatkowego niż ordynacja, to osoby fizyczne są zobowiązani przyjmować rok kalendarzowy za obrotowy.

Witold Adamowicz, ekspert w obszarze prawa podatkowego i starszy menedżer w PwC skrytykował interpretację resortu. W jego ocenie nie znajduje ono potwierdzenia w prawie i stanowi jedynie próbę zniechęcenia podatników do stosowania scenariuszy optymalizacyjnych. Dodatkowo przypomniał, że spółki komandytowo-akcyjne to podmioty oddzielne od swoich wspólników, więc ich rok obrotowy nie może wpływać na sposób rozliczeń spółki. Adamowicz podsumował, iż w ten sposób stanowisko fiskusa prowadzi do absurdu.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *