Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Fundusze są bardziej opłacalne

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

W poprzednim roku sytuacja na rynku funduszy polepszyła się. Najkorzystniej wyszli na tym akcjonariusze średnich i małych przedsiębiorstw. Dobra passa na rynku funduszy jest efektem ożywienia na rynkach akcyjnych. Przyczyną tego ożywienia jest, zapoczątkowanie przez Europejski Bank Centralny, zamierzenia zwiększające zmienność w sektorze bankowym. Wpływają na to także informacje makroekonomiczne dostarczane zarówno z rynku światowego, jak i polskiego.

Największym zainteresowaniem w trzech miesiącach ubiegłego roku cieszyły się jednostki akcji średnich i małych przedsiębiorstw, co poskutkowało zmianami w indeksach, które pokazywały wzrost tych funduszy. W pierwszej połowie ubiegłego roku słabe zachowanie odnotowano w przypadku jednostek akcji dużych spółek. Ich indeks uległ spadkowi, dlatego jednostki tych akcji przyniosły o wiele mniejsze zyski.

Fundusze akcji z innych państw, zarówno rynków rozwiniętych, jak i zagranicznych, także odnotowały korzystne wyniki w wysokości ok. 5%.

Spadek złotego względem innych walut jest wiadomością dobrą dla osób, które zdecydowały się na kredyty w obcych walutach. Dla inwestujących również jest to informacja pozytywna, ponieważ zmiana ta wpłynęła na redukcję stóp procentowych z inwestycji zagranicznych i równocześnie na zmniejszenie zysków z tych zainwestowanych poza granicami naszego kraju funduszy.

Zwolennicy funduszy o małym stopniu ryzyka, również ostatni okres w inwestowaniu mogą zaliczyć do dobrych. Wycena polskich obligacji uległa wzrostowi o ok. 1%. W skali rocznej, oprocentowanie wyniosło ok. 7%. Warto, zatem inwestować w fundusze, dlatego, że jest to bardziej zyskowne niż lokowanie kapitału w jednoroczną lokatę.

Joanna Walerowicz
www.bweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *