Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

GPW planuje powołać platformę crowfundingową

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

GPW chce wypełnić rynkową niszę poprzez wprowadzenie innowacyjnych mikrofirm oraz indywidualnych inwestorów z niewielkim kapitałem. W tym celu planuje utworzenie platformy crowfundingowej.

Obecnie, gdy giełda staje w obliczu coraz liczniejszej konkurencji ze strony innych giełd i platform handlowych, z jednej strony musi starać się o napływ kapitału od inwestorów, a z drugiej o spółki, które będą emitować. Przedstawiciele GPW sądzą, że atrakcyjną niszą rynkową, która może zostać zagospodarowana przez giełdę stanowią innowacyjne mikrofirmy oraz indywidualni inwestorzy dysponujący niewielkim kapitałem.

W związku z tym pojawiła się idea stworzenia platformy crowfundingowej, dzięki której zdobywano by kapitał dla małych a nawet mikrofirm. Uruchomienie takiej platformy umożliwiłoby zdobywanie funduszy na rozwój działalności o większym stopniu ryzyka, ale jednocześnie bardziej innowacyjnych. Dzięki mniejszym zainwestowanym sumom inwestorzy w ramach finansowania społecznego mogą podejmować większe ryzyko, na które nie decydują się banki czy fundusze venture capital.

Powołanie platformy crowfundingowej pozwoliłoby GPW posiadać ofertę dla praktycznie każdego emitenta w różnej fazie rozwoju. Ze względu na ograniczone do minimum wymogi prospektowe związane z taką ofertą.

Członkowie zarządu GPW wyjaśniają, że crowfunding na giełdzie stanowiłby niejako dopełnienie rynku NewConnect, na który wchodzą startupy oraz spółki ze znacznie mniejszym doświadczeniem.

Crowfunding mógłby także w pewnym stopniu wypełnić lukę powstałą w wyniku bezpieczniejszej polityki kredytowej instytucji bankowych. Wzrost gospodarczy w dłuższej perspektywie czasowej zależy szczególnie od rozwoju technologicznego, czyli innowacji, a co za tym idzie wprowadzenie i rozwój alternatywnych form finansowania może być lekarstwem na ryzyko coraz powolniejszego wzrostu.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *