Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Jak uniknąć dziedziczenia długów?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Przyjęcie spadku po osobie zmarłej niemal każdorazowo wiąże się z wieloma utrudnieniami prawnymi i finansowymi. W pierwszej kolejności warto szczegółowo prześledzić sytuację finansową zmarłej osoby, ponieważ może się okazać, że odziedziczymy wyłącznie długi.

Art. 1012 kodeksu cywilnego przewiduje, iż spadkobierca może zaakceptować spadek na dwa sposoby. W pierwszym jest to tzw. przyjęcie proste, czyli przyjęcie spadku bez zmniejszania odpowiedzialności za długi lub przyjęcie go z ograniczeniem tej odpowiedzialności, tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkobierca ma też możliwość odrzucenia spadku.

W tym celu niezbędne jest napisanie odpowiedniego oświadczenia o przyjęciu lub nabyciu spadku. Spadkobierca ma na to 6 miesięcy od dnia, w którym został poinformowany o tytule swego powołania. Jest też możliwość przywrócenia terminu. Wymogiem jest udowodnienie, że spadkobierca działał w wyniku zastraszania lub błędu. W przypadku braku złożenia oświadczenia we wskazanym terminie odbywa się proste przyjęcie spadku. Jest to jednoznaczne z przejęciem przez spadkobiercę całkowitej odpowiedzialności za długi spadkowe.

W sytuacji przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiedzialność spadkobiercy za długi zmarłego będzie dotyczyła wyłącznie kwoty spadku, którą otrzymał. Jednakże w tym wypadku spadkobierca uiścić opłatę za spis inwentarza przez komornika. Pobierana jest niezmienna opłata w wysokości 10 proc. średniej miesięcznej płacy za każdą godzinę oraz 23 proc. VAT.

Ministerstwo sprawiedliwości sporządza projekt, który ma bardziej chronić spadkobierców. Jego założenia dotyczą odstąpienia od prostego przyjęcia spadku i wprowadzenia wyłącznie dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza. Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje również zmianę określania stanu majątku. Spadkobiercy mogliby samodzielnie sporządzić spis inwentarza na specjalnie stworzonych do tego formularzach. Obniżyłoby to ponoszone przez nich koszty.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *