Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Jak zabezpieczyć płatności internetowe wykonywane przy użyciu karty?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

W Polsce od pięciu lat stosowane jest zabezpieczenie płatności kartą w Internecie o nazwie 3D Secure. Jednak tylko niektóre banki zdecydowały się na zastosowanie tej metody w systemach bankowości elektronicznej.

Niechęć przed płaceniem kartą w sieci bez jej faktycznej obecności jest w pewnym stopniu umotywowana, ponieważ są najsłabiej zabezpieczone spośród wszystkich rodzajów transakcji dokonywanych za pomocą karty. Przy płatnościach internetowych nie ma ograniczeń kwotowych ani ilościowych, chyba że posiadacz karty osobiście ustali limit dla transakcji zdalnych. Dokonuje się ich bez weryfikacji numeru PIN i podpisu. Aby dokonać zakupów przez Internet wystarczy znać tylko numer karty i podstawowe dane jej posiadacza. To rodzi ryzyko, że w przypadku kradzieży lub zagubienia karty inna osoba w sposób nielegalny użyje ją. W celu zminimalizowania występowania takich nadużyć przygotowane zostało dodatkowe zabezpieczenie transakcji internetowych w normie 3DSecure. Polega ono na wyrażeniu zgody przez bank na pobrania kwoty z rachunku kupującego określoną kwotą dopiero po tym, jak klient realizujący płatność potwierdzi, że może ją wykonać. Jest on wówczas przekierowywany ze strony sklepu internetowego do serwisu internetowego swojego banku, gdzie musi wprowadzić jednorazowe, wygenerowane hasło.

Ten system logowania umożliwia taki sam poziom zabezpieczenia, jak przy płatnościach wykonywanych w systemie bankowości elektronicznej.

Mimo, że wprowadzenie 3DSecure przez nasze banki nie oznacza całkowitego anulowania ryzyka związanego z płatnościami kartą w Internecie, to jednak warto stosować większe zabezpieczenie przy wykonywaniu tego typu transakcji i coraz większa ilość banków w Polsce realizuje to.

Joanna Walerowicz
www.bweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *