Stawka amortyzacyjna to zużycie środka trwałego określone w procentach. Mnożenie tej stawki przez początkową sumę danego przyrządu, precyzuje część wartości, jaką można wliczyć w koszty podatku. Spis stawek amortyzacyjnych gromadzi dane odnoszące się do wartości poszczególnych dóbr.
Podatnicy mają prawo powiększać i pomniejszać stawki amortyzacyjne, zastrzeżeniem jest stosowanie metody liniowej zużycia.
Jeśli chodzi o czas, kiedy stopę procentową można przekształcić, to jest to miesiąc, w jakim przyrząd zostało wpisane do rejestru, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Ponadto wielkość stawki jest zawężona bilansem sumy amortyzacji. Obniżenie raty zużycia jest dowolne, ale już zwiększenie nie może przerosnąć pułapów opisanych w wykazie. Jakiekolwiek zmiany są dozwolone nie tylko w odniesieniu do nowo wprowadzanych dóbr, ale każdego narzędzia, jakie jest już przedmiotem amortyzacji.
W rzeczywistości mówi to, że pomniejszenie stawek może wystąpić po raz pierwszy od razu po dokonaniu odpisu amortyzacyjnego. Jeżeli jednak chodzi o urządzenia będące już umieszczone w rejestrze zmniejszenie stawki powinno odbyć się najpóźniej dnia pierwszego odpisu amortyzacyjnego w danym roku.
Paula Honc
www.bweek.pl