Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Jak zmienić ubezpieczyciela w trakcie trwania polisy OC

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

140914058700286000Wielu z nas zastanawia się jak i czy jest to możliwe, aby zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe w trakcie trwania polisy – odpowiadamy jak wyglądają przepisy w tej kwestii.

Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152) stanowi podstawę prawną, jeżeli chodzi o popularnie zwaną polisę OC. Jest ono obowiązkowe i każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, którym porusza się po drogach musi mieć wykupioną ważną polisę. Aby uniknąć sytuacji, że po drogach poruszają się pojazdy nieubezpieczone oraz problemów wynikłych z kolizji z takimi pojazdami, został wprowadzony pewien automatyzm w odnawialności polisy OC. Obecnie, jeżeli nie wpłynie do ubezpieczalni wypowiedzenie umowy OC przez nas podpisane jeszcze przed jej wygaśnięciem, automatycznie zostanie ona przedłużona o kolejne 12 miesięcy.

Czy możliwa jest zmiana ubezpieczyciela podczas trwania polisy?

W Polsce nie jest to możliwe. Obecnie prawo stanowi w tym względzie tak, że wypowiedzenie umowy OC możemy złożyć najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem obowiązującej umowy. Wtedy od dnia po jej wygaśnięciu możemy korzystać już z polisy u innego ubezpieczyciela. Takie wypowiedzenie można złożyć również wcześniej, np. miesiąc przed końcem umowy, aby mieć pewność, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie zwróci nam formularza z powodu błędów, itd. Wypowiedzenie wcześniejsze możliwe jest jedynie w przypadku, gdy wyrejestrujemy samochód, sprzedamy go lub udokumentujemy jego stratę.

Dlaczego warto przeglądać oferty ubezpieczycieli?

Dlatego, że oprócz podstawowego OC, które nie różni się u innych ubezpieczycieli, są inne opcje, które zależą już bezpośrednio od danego towarzystwa. Jeżeli chcemy zaoszczędzić i jednocześnie zyskać coś dodatkowego, warto rozeznać się w najnowszych ofertach towarzystw ubezpieczeniowych. Ważna jest wysokość składek i zniżki. Ponadto do OC często dołączane są dodatkowe profity, np. Link4 oferuje w cenie Zieloną Kartę.

Jak złożyć wypowiedzenie umowy OC?

To proste, wystarczy ze strony ubezpieczyciela ściągnąć formularz, wypełnić wszystkie dane (imię, nazwisko, pesel, datę podpisania i wygaśnięcia umowy lub nr polisy, markę model samochodu, nr rejestracyjny, itd.), następnie należy dopisać (jeżeli nie ma formuły w formularzu) treść: „Zgodnie z art. 28 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124 poz. 1152) wypowiadam umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej potwierdzoną polisą ubezpieczeniową numer….” Na koniec wystarczy się podpisać i przesłać formularz pocztą (liczy się data stempla pocztowego, a najpóźniej jeden dzień przed końcem obowiązującego ubezpieczenia należy złożyć wypowiedzenie) lub udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego z dokumentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *