Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Jak zwalczyć stres przed wystąpieniem publicznym?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Mnóstwo osób ma problem z przełamaniem niepewności i stresu w trakcie wystąpień przed większą publicznością. Nabranie pewności siebie i wyćwiczenia wymaga bardzo dużo wysiłku i niejednokrotnie trwa niezwykle długo. Jak przemawiać profesjonalnie? Jak postępować, aby roztaczać respekt i poszanowanie wśród słuchaczy?

Większość umiejętności można się nauczyć, aczkolwiek w dużym stopniu od predyspozycji osobistych przemawiającego zależy jak przeprowadzi zebranie, konferencję lub wykład. Jest jednak cała lista rad i uwag, które w dużym stopniu mogą poprawić umiejętności i technikę.

Sukces przemówienia w pierwszej kolejności uzależniony jest od wiedzy i przygotowania mówcy. Właściwe przygotowanie jest najważniejsze. Trzeba pamiętać co jest przyczyną spotkania, jakie wiadomości trzeba przekazać oraz które tematy poruszyć. Pewność siebie wzrasta, kiedy przemawiający wykazuje obeznanie w omawianej dziedzinie.

Przydatnym rozwiązaniem będzie przygotowanie planu przemówienia. Najpierw można spisać cały tekst, później ograniczyć do zagadnień, a na końcu tylko krótkich pojęć. Na zebranie można spakować małą ściągawkę, która podniesie na duchu przemawiającego w kłopotliwej sytuacji.

Aby odpowiednio przedstawić najważniejsze wiadomości, np. zestawienia sprzedaży, tabele i badania konkurencji, należy skorzystać z pomocy multimedialnych sprzętów. Odpowiednio zbudowana prezentacja skupi uwagę, zaciekawi słuchaczy i pozwoli szybciej przyswoić wyświetlane dane.

Wzorowy mówca to kwestia praktyki i bogatego doświadczenia. Mało osób od pierwszego wystąpienia robi olśniewające wrażenie na widzach. Z biegiem czasu można oswoić się ze wzrokiem słuchaczy i obecnością dużej grupy osób.

Justyna Błahut
www.bweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *