Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Jaki wpływ mają wahania kursowe na stawki amortyzacji?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Krajowi przedsiębiorcy często importują sprzęty do swoich firm z zagranicy. Chcąc zapisać je w wydatkach amortyzacji bezwzględnie muszą ustalić ich wartość w polskiej walucie.

Nieodłącznym procesem podczas przeliczania walut jest określenie kursu waluty obcej w stosunku do państwowej. Jest to trudne, ponieważ każdego dnia wartość ta się zmienia, a termin wystawienia faktur nie jest równy z dniem wpływu zapłaty bądź zakupionego dobra. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z różnicami walutowymi: które definiują sumy dodatnie i ujemne.

Wpisując element do dóbr trwałych przedsiębiorstwa i określając podstawę zużycia należy ująć wartość owego dobra w dniu wpisu do ewidencji. Jednakże różnice kursowe należy uwzględnić w tej sumie. Gdy kwota przelana w dniu zapłaty za nabyte dobro jest niższa od stawki wyliczonej na okres wprowadzenia do amortyzacji, wtedy informujemy o dodatnich różnicach finansowych. W sytuacji odwrotnej, czyli gdy cena dobra jest niższa w dniu ujęcia niż w dacie przelewu to mamy różnice ujemną.

Na poziom przeliczeniowy danej waluty ma wpływ wiele czynników, w tym: produkt krajowy brutto, stopa bezrobocia, stawkę popytu i podaży na dane produkty oraz inne sytuacje gospodarcze. Biznesmeni nie są w stanie zdefiniować jak zmieni się wartość dobra zagranicznego, ale konieczność prowadzenia amortyzacji w walucie krajowej pozwala na uniknięcie obowiązku przeliczania kursów za każdym razem po rozliczeniowym czasie.

Natomiast legalne zdefiniowanie początkowej ceny dobra użytkowego przedsiębiorstwa pozwala na naliczenie faktycznych rat amortyzacyjnych, które są wydatkami ponoszonymi przez jednostkę gospodarczą.

Ewelina Uroda
www.bweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *