W ostatnich latach coraz liczniejsza grupa inwestorów skupia się na rynku Ukrainy. Ponad 80% akcjonariuszy ukraińskich to mieszkańcy Unii Europejskiej. Jaką firmę można prowadzić w tym państwie?
Zgodnie z Konstytucją Ukrainy, czyli najważniejszym dokumentem opisującym zasady prawne działania przedsiębiorstw, prowadzić firmę może podmiot fizyczny i prawny. Natomiast cudzoziemców ograniczają identyczne rozporządzenia w tym zakresie co prawowitych obywateli.
Mieszkańcy Polski najczęściej decydują się na utworzenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w owym kraju, ponieważ posiada ona zdolność prawną, a majątek jest opisany w dokumentach spółki. Jednakże trzeba pamiętać iż majątek w dniu otwarcia działalności gospodarczej musi być większy niż stukrotność płacy minimalnej kraju.
Sporym zastosowaniem na Ukrainie cieszą się także spółki akcyjne. Znamy dwa odłamy tego typu aktywności gospodarczej, a dokładnie:
– spółka akcyjna prywatna, gdzie akcjonariuszy nie może być więcej niż stu oraz działania w ramach porozumienia mogą definiować tylko wspólne zarządzanie posiadanym funduszem,
– spółka akcyjna publiczna charakteryzuje się podziałem majątku na akcje o równej wartości, a inwestorzy mają odpowiedzialność tylko w sektorze posiadanych funduszy.
Na Ukrainie działają ponadto spółki z dużą odpowiedzialnością, pełne oraz komandytowe. Wybór metody prowadzenia działalności gospodarczej zależy od ilości współpracujących inwestorów i typu dobra wnoszonego w kapitał organizacji.
Ewelina Uroda
www.bweek.pl