Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Jakie kroki warto podjąć przy pozyskiwaniu kapitału dla firmy?

Posted on 1

Share this on anywhere you want!

Prowadząc działalność gospodarczą jedną z największych trudności jest pozyskiwanie inwestorów. Warto nawiązywać jak najwięcej kontaktów, nie zrażać się porażkami i czerpać z doświadczeń wyniesionych ze sprzedaży.

Jedną z metod pozyskiwania środków finansowych na rozwinięcie swojego biznesu, szczególnie dla młodych i energicznych inwestorów, jest poszerzanie kręgów wpływów, czyli nawiązywanie znajomości ze znanymi inwestorami znanych firm. Korzystna będzie w tym przypadku zasada, że na trzech znajomych przypada dwadzieścia nieznajomych. Jeżeli nie uda się uzyskać kapitału od trzech, istnieje jeszcze dwadzieścia siedem opcji nawiązanych kontaktów, innych punktów widzenia, różnych wpływów na nasz biznes. Nakładając sobie limit w postaci trzech kontaktów, przedsiębiorca sam zawęża swoje szanse powodzenia.

Kolejnym krokiem, aby efektywnie pozyskać inwestora jest zapoznanie się i zastosowanie skutecznych technik sprzedażowych. Dobry sprzedawca będzie uzyskiwał znacznie lepsze wyniki w pozyskiwaniu kapitału na swój biznes. Wbrew przekonaniu, proces sprzedaży i proces pozyskiwania kapitału to dwa zjawiska, nie wiele różnią się od siebie. Zdobywanie inwestora można porównać do budowania lejka o wyraźnie zarysowanych etapach (tak samo jak w procesie sprzedaży), do którego trafiają inwestorzy.

Maskowanie porażek i przedstawianie się inwestorom, jako przedsiębiorca mający same sukcesy tylko pozornie ma sens. Warto, bowiem pokazać, że nie we wszystkim szło nam dobrze, a niektóre z kampanii marketingowych okazały się być chybione. Dla jednych inwestorów takie pokazanie siebie będzie oznaczało koniec rozmów, dla innych zaś będzie to atutem. Porażka może, bowiem stanowić źródło wiedzy, które następnie przekłute w zmianę zapewnia przewagę nad konkurencją. Właściwie sparametryzowana przewaga może przerodzić się w wyższy zysk z inwestycji (ROI) dla inwestorów.

Podsumowując, w procesie pozyskiwania kapitału działanie na zasadzie „występu jednego aktora” nie jest skuteczne. Nie wpływa to korzystnie na ten proces, jego warunki i kolejne kroki. Będąc w nim sam przedsiębiorca z reguły ma tendencję, aby dojść do celu najłatwiejszą drogą. Wkraczając na drogę pozyskiwania kapitału warto rozpisać ten proces na kroki, spisać listę dokumentów inwestycyjnych, jakie będą potrzebne, a także wykorzystać nowoczesne rozwiązania technologiczne, które automatyzują ten proces.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

One thought on “Jakie kroki warto podjąć przy pozyskiwaniu kapitału dla firmy?

    Pingback: Wyniki sprzedaży obligacji skarbowych w maju 2014 r. -Introducto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *