Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Jakie są skutki ustawy hazardowej dla polskiej gospodarki?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

140877632336926500Ustawa hazardowa, która została przegłosowana w listopadzie 2009 roku jest według wielu ekspertów nietrafioną zagrywką rządu. Jej założenie przewidywało pozytywne skutki dla polskiej gospodarki: zwiększenie wpływów do budżetu i ułatwienia prawne dla polskich bukmacherów.

 

Oczekiwania niestety nie do końca się spełniły, a ciężar przegłosowanej w dwa dni, pod wpływem impulsu ustawy, dźwigają do dziś polscy przedsiębiorcy.

Pierwszym problemem dla polskiej gospodarki związanym z tą ustawa jest fakt, że zamiast zwiększających się wpływów, jest ich z roku na rok coraz mniej. Spowodowane jest to wzrastającym poziomem szarej strefy hazardowej od końca 2009 roku. Polscy przedsiębiorcy, nie zyskali nic na tej ustawie, a jedynie stracili. Przegrali walkę o rynek z zagranicznymi firmami. Rynek polski jest zdominowany przez tzw. operatorów offshore, którzy oferują usługi polskim obywatelom wbrew polskiemu ustawodawstwu.

Według raportu Roland Berger na koniec 2013 roku, polscy operatorzy gier losowych (onshore) stanowili tylko 9 % rynku. Rynek ten przeniósł się obecnie głównie do internetu, co zwiększyło także potencjał zagranicznej, szarej strefy. Polscy gracze często zapominają, że korzystając z polskich stron internetowych (takich jak np. automatyonline.pl), zajmujących się grami losowymi, działają również w pełni legalnie. Dzięki nim podatek jest prawidłowo odprowadzany. Pozostali gracze na arenie internetowej to firmy zagraniczne, które nie działają do końca zgodnie z prawem.

Polskie firmy bukmacherskie są także ograniczone przepisami prawa co do możliwości reklamowania się. Zakaz ten omijają znów firmy zagraniczne. Ich reklamy widać w relacjach telewizyjnych z przeróżnych imprez sportowych. Są widoczne na banerach, na stadionach, ale także na strojach i kaskach skoczków narciarskich, koszulkach piłkarzy czy też samochodach rajdowych.

W wyniku wejścia w życie ustawy z 2009 roku wysokość kontraktów sponsoringowych w Polsce znacznie się zmniejszyła, co również nie miało dobrego wpływu na gospodarkę. Wynikiem wprowadzenia regulacji hazardu w Polsce było odizolowanie polskiego sportu od działań sponsoringowych bukmacherów, zaś ograniczenia reklam gier docierających do polskich klientów nie udało się osiągnąć.

Polscy bukmacherzy, prowadzący legalnie kasyna domagają się reakcji na niezrozumiałą sytuację na rynku. Zdaniem przedstawicieli tego środowiska najłatwiej byłoby zablokować strony internetowe nielegalnych graczy. Miałoby to spowodować rozwój legalnie działających firm, które płacą podatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *