Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Jakimi kosztami delegacji pracodawca może objąć pracownika?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Firma wysyłając pracownika w delegację może obciążyć go niektórymi kosztami z tym związanymi. Dotyczy to przykładowo leczenia, opłaty parkingowej czy nadbagażu. Umożliwiają to wzbudzające wątpliwości regulacje Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 77 rozporządzenie dokładnie określające zasady określania wynagrodzeń z tytułu podróży służbowych dotyczy wyłącznie pracowników sektora budżetowego. Innych obejmuje jedynie wówczas, gdy warunków wypłaty takich należności nie reguluje obejmujący pracownika układ zbiorowy, regulamin wynagradzania lub jego umowa o pracę. Przepisy prawa pracy zastrzegają tylko, że zapisy tych aktów wewnątrzzakładowych lub kontraktów nie mogą określać wartości należności za dobę delegacji w wysokości mniejszej niż tej wskazanej w rozporządzeniu – 30 zł. Nie nadmienia jednak nic o innych kosztach związanych z podróżą i należnościach z nimi związanych. W rocznym raporcie ze swojej pracy Państwowa Inspekcja Pracy zawarła, że niefortunne sformułowanie przepisów umożliwia uznanie takich postanowień w regulaminach wewnątrzzakładowych lub umowach o pracę, zgodnie z którymi kosztami może być obciążony zatrudniony.

Eksperci tłumaczą jednak, że nie chodzi tu o obciążanie pracowników kosztami za podróż czy zakwaterowanie. Przepisy rozporządzenia wskazują jeszcze na pozostałe udokumentowane wydatki, które ustala lub zatwierdza pracodawca. Zalicza się do nich wydatki na leczenie w przypadku gdyby pracownik zachorował w trakcie delegacji, opłaty za parking, nadbagaż lub jego przechowanie czy nawet przetransportowanie zwłok w razie śmierci pracownika podczas podróży służbowej. Pracodawca w umowie może tak ująć postanowienia, aby takimi kosztami objąć zatrudnionych. Pracownik jako słabsza strona stosunku pracy może te warunki przyjąć.

Podsumowując, w przypadku wyżej wspomnianych kosztów wiele zależy po prostu od zapisów zawartych w wewnątrzzakładowym regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *