Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Kiedy można odliczyć jeden podatek od drugiego?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Polski system podatkowy w określonych przypadkach umożliwia odliczenie jednego podatku od drugiego. Kiedy zatem takie działanie jest możliwe?

Najlepiej można to przedstawić na przykładzie podatku VAT od towarów objętych akcyzą, który jest obliczany od podstawy uwzględniającej drugą daninę. Podobne zasady dotyczą podatków dochodowych. W określonych przypadkach umożliwiają one uwzględnienie zapłaty danin: od spadków i darowizn, od nieruchomości, od czynności cywilnoprawnych oraz VAT (w postaci kosztu uzyskania przychodów).

Art. 29a ustawy VAT określa, że podstawa opodatkowania obejmuje cło, a także opłaty i inne koszty z tego zakresu, z wyjątkiem wartości samego podatku od towaru i usług.

Na przykład, sprowadzając importowane auto, podatnik musi w pierwszej kolejności zapłacić cło, a w dalszej kolejności, o podwyższonej o nie wysokości – akcyzę. Następnie od kwoty powiększonej o podatek akcyzowy należy zapłacić VAT. Podobnie odbywa się to przy sprowadzeniu samochodu z państwa UE, z tą różnicą, że nie ma potrzeby odprowadzania cła. Zatem zasada jest taka, że w pierwszej kolejności trzeba uiścić akcyzę, a później od powiększonej o nią kwoty – podatek VAT.

Kolejnym przykładem podwójnego opodatkowania może być sam podatek od wartości dodanej. Tym razem dotyczy to jednak podatku dochodowego. Zwykle przychód z działalności gospodarczej pomniejszany jest o obowiązkowy podatek od towarów i usług. Zasada ta jednak nie odnosi się do podatku od wartości dodanej płaconego za granicą, ponieważ nie jest to samo co polski podatek od towarów i usług.

Polski VAT nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w sytuacji, gdy podlega odliczeniu. Inaczej jest jednak, gdy podatnik jest zwolniony z VAT lub nie ma możliwości odliczenia daniny naliczonej.

W niektórych przypadkach VAT należny może być kosztem uzyskania przychodów. Na przykład w sytuacji wykorzystania lub przekazania przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy. Chodzi o nieodpłatne ofiarowanie prezentów o wartości wyższej niż 10 lub 100 zł.

Innym przykładem kosztu uzyskania przychodu będzie danina od spadków i darowizn. Jeśli przykładowo osoba, która otrzymała w spadku nieruchomość będzie chciała ją sprzedać, to zgodnie z art. 22 ustawy o PIT, do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia tej nieruchomości będzie mógł zaliczyć sumę uiszczonej daniny od spadków i darowizn. Dodatkowo, przy zbyciu nieruchomości w kosztach można również uwzględnić zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *