Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Kiedy nowy członek zarządu spółki akcyjnej kontynuuje kadencję poprzednika?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Kodeks spółek handlowych przewiduje wprowadzenie do statutu spółki akcyjnej zapisu o powołaniu członków zarządu na wspólną kadencję. Jakie są skutki takiego zapisu, w przypadku gdy w trakcie kadencji zarządu zostanie do niego powołany nowy członek?

Co do zasady członkowie zarządu spółki akcyjnej powoływani są na osobne kadencje. Regulacje umożliwiają jednak wprowadzenie do statutu wspólnej kadencji wszystkich osób zasiadających w zarządzie spółki, co oznacza, że członkowie powoływani są na oznaczony czas, który jednak nie może przekraczać 5 lat. Zatem kadencja ma dobiec końca jednocześnie dla wszystkich członków zarządu w tym samym terminie a mandaty wszystkich członków tracą ważność po jej zakończeniu.

Podczas trwania wspólnej kadencji może jednak mieć miejsce sytuacja, że członek zarządu składa rezygnację, zostaje odwołany lub umiera. W takiej sytuacji na jego miejsce może zostać powołany nowy członek.  Dla takiego nowego członka jego własna kadencja nie rozpoczyna swojego biegu od początku. Jest on niejako kontynuatorem swojego poprzednika, który utracił mandat w wyniku przytoczonych wcześniej zdarzeń. Oznacza to, że mandat takiej osoby wygasa równolegle z chwilą wygaśnięcia mandatów całej reszty członków zarządu spółki akcyjnej.

Wybór indywidualnej lub wspólnej kadencji należy do członków zarządu, którzy w statucie zamieszczają model działania tego zarządu. Jeżeli w statucie nie zostało zapisane takie postanowienie, oznacza to, że obowiązuje model indywidualnej kadencji. Warto wiedzieć, że identyczne zasady postępowania obowiązują również w przypadku wspólnej kadencji osób zasiadających w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *