Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Kiedy odliczyć podatek od faktur korygujących in plus?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Zgodnie z przepisami podatkowymi prawo do zmniejszenia kwoty należnego podatku powstaje w rozliczeniu, w którym podatnik przyjął fakturę lub w ciągu dwóch następnych okresów rozliczeniowych. W przypadku, gdy odbiorca towaru lub usługi otrzymał poprawioną fakturę, ma obowiązek zmniejszyć kwotę podatku, który został obliczony w rozliczeniu za okres, w którym ją otrzymał. Normy prawne nie wyznaczają jednak sposobu ujmowania przez kupującego skorygowanych faktur podwyższających podstawę opodatkowania i wielkość należnego podatku. Zatem jasne wydaje się przyjęcie takiego samego wzoru rozliczeń dotyczących takich faktur, jaki jest ogólnie przyjmowany dla wypisywanych przez sprzedawcę faktur korygujących in plus podatek należny. Skorygowana faktura zwiększająca podatek należny w odniesieniu do faktury pierwotnej może być sporządzona:

– w celu skorygowania błędu, który miał wpływ na zmniejszenie kwoty podatku określonego w fakturze pierwotnej,

– z innych powodów, np. gdy po dokonaniu transakcji podniosła się cena sprzedaży.

Osoba, która dostała fakturę korygującą in plus naliczony podatek powinna ocenić powód jej wystawienia przez sprzedawcę.

Jeżeli przyczyną wystawienia faktury korygującej był błąd pierwotny, który występował już na dokumencie pierwotnym, wówczas podatnik ma prawo do poprawienia podatku, który został nałożony wstecz, czyli w miesiącu otrzymania faktury pierwotnej. Jeżeli przyczyną sporządzenia faktury korygującej było natomiast zdarzenie, które miało miejsce po dokonaniu transakcji, wówczas nabywca powinien rozliczyć taką fakturę na bieżąco, w miesiącu jej otrzymania.

Joanna Walerowicz
www.bweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *