Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej w 2015 roku?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

cash_register_built_1904_in_ohioZa sprawą wprowadzenia nowej ustawy przez Ministerstwo Finansów, część spośród przedsiębiorców została pozbawiona wcześniej obowiązującego zwolnienia od konieczności ewidencjonowania uzyskiwanych obrotów finansowych. Kogo zatem dotyczą te zmiany i na czym szczegółowo polegają?

Kto będzie musiał ewidencjonować sprzedaż?

Ustawodawca zamierza finalnie pozbawić przed końcem 2016 roku wspomnianego prawa wszystkich przedsiębiorców, realizujących usługi na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej. Niemniej jednak do tego czasu kasa fiskalna nie będzie musiała się jeszcze pojawić chociażby u przedsiębiorców świadczących usługi hotelarskie, edukacyjne czy finansowe. Już od pierwszego stycznia 2015 ewidencjonować obroty będą musieli natomiast chociażby dentyści, mechanicy samochodowi, fryzjerzy, a także prawnicy oraz kosmetyczki. Kasy fiskalne pojawią się ponadto w biurach księgowych, realizujących usługi płatnego poradnictwa.

Tym co niewątpliwie poważnie zmartwi przedsiębiorców z powyższych grup, jest brak możliwości uzyskania dotychczas obowiązującego zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej do kwoty obrotu nieprzekraczającego 20 000 zł. Już dzisiaj możemy zatem zauważyć w każdym gabinecie dentystycznych czy warsztacie samochodowym obecność sprzętu ewidencjonującego.

Tradycyjne czy elektroniczne archiwizowanie?

Kiedy już wiemy, że kasy fiskalne pojawią się w najbliższym czasie niemal wszędzie, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie czynniki warto brać pod uwagę podczas dokonywania zakupu. Przede wszystkim sprzęt tego typu dzieli się ze względu na sposób wydawania potwierdzeń zawieranych transakcji. Tradycyjna kasa fiskalna sporządza je w formie papierowej, co wiąże się niestety z wieloma niedogodnościami. Przede wszystkim istnieje bowiem konieczność zachowywania przygotowywanych kopii przez okres pięciu lat. Długie papierowe rolki papieru zajmują bardzo wiele przestrzeni, co stanowi bez wątpienia sporą niewygodę. Ponadto dane na rachunkach oraz paragonach mogą stać się niewidoczne, pod wpływem chociażby promieniowania słonecznego.

Ze względu na powyższe mankamenty tradycyjnego sprzętu, znacznie lepiej sprawdzą się zapewne elektroniczne kasy fiskalne. W tym przypadku wszystkie kopie rachunków przyjmują bowiem elektroniczną postać, dlatego łatwo możemy zapisać je na dysku komputera czy przenośnej pamięci. Tym samym nie musimy zwalniać miejsca na magazynie, czy też obawiać się ryzyka zniszczenia bądź zagubienia zarchiwizowanych potwierdzeń.

Jaki model kasy wybrać do swojej firmy?

W zależności od typu prowadzonej przez Ciebie działalności, powinieneś wybrać określony model sprzętu ewidencjonującego. Jeżeli będziesz potrzebował sporządzać zaawansowane raporty finansowe, wtedy prosta kasa może się okazać niewystarczająca jak na Twoje potrzeby. Zwróć zatem w pierwszej kolejności uwagę na posiadane przez dany sprzęt funkcjonalności.

Kiedy zaś prowadzisz usługi realizowane w terenie, świetnie sprawdzi się sprzęt mobilny, charakteryzujący się lekkim ciężarem, a także wyposażeniem w długotrwałe zasilanie na akumulator. Niezależnie jednak od wyboru określonego modelu kasy fiskalnej, nie zapominaj o jej estetycznym designie. Wpłynie to bowiem na utworzenie pozytywnego wizerunku Twojej firmy pośród klientów oraz zatrudnionych pracowników.

Autor artykułu:

artykuł powstał we współpracy z firmą BIMIT-MITA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *