Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Konsekwencje opóźnień w spłacie pożyczki i prawa przysługujące dłużnikowi

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Każdy dłużnik powinien znać swoje prawa, żeby nie dać się sparaliżować strachowi, kiedy przychodzi wezwanie do uregulowania długu. W takiej sytuacji należy zachować zimną krew i nie bać się odbierać telefonów od wierzyciela. Wraz z FerratumBank stworzyliśmy poradnik, w którym każdy dłużnik znajdzie dla siebie kilka przydatnych wskazówek.

Spłacaj w terminie

Szybkie pożyczki są zazwyczaj udzielane na czas od 15 do 60 dni. Jeśli po umówionym czasie pieniądze nie dotrą do pożyczkodawcy, wysyła on dłużnikowi upomnienie, zwane monitem. Ma to na celu przypomnienie pożyczkobiorcy o upływającym terminie oraz ponaglenie do zwrotu pożyczki. Nawet najmniejsza zwłoka ze zwrotem gotówki powinna być dla dłużnika równoznaczna z tym, że została naliczona pierwsza opłata. Zwykle jest to koszt 20-50 zł. Brak odpowiedzi na upomnienie, czyli dalsze zwlekanie ze spłatą, wiąże się z wezwaniem do zapłaty. Kolejny krok, przy braku reakcji na upomnienia od pożyczkodawcy, to przekazanie sprawy firmie windykacyjnej a przy braku reakcji – komornikowi i skierowanie sprawy na drogę sądową. Generuje to kolejne koszty, którymi obciążany jest dłużnik.

Dodatkowe koszty to odsetki za nieterminowość, mogące dochodzić nawet do czterokrotności stopy lombardowej NBP. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł dotrzymać wyznaczonego terminu spłaty możesz postarać się o jej odroczenie. Prawdopodobnie dostaniesz możliwość odwleczenia spłaty na czas, w jakim miałeś uregulować pierwsze zobowiązanie. Niektóre z firm pożyczkowych dają dłużnikom możliwość kilkukrotnego skorzystania z takiego rozwiązania. Należy to jednak zgłosić wcześniej i liczyć się z koniecznością zapłaty prowizji. Pamiętaj, że masz 14 dni na odstąpienie od umowy.

Odraczając spłatę musisz jednak liczyć się z tym, że oprócz zwrotu pełnej kwoty pożyczki, musisz zwrócić także odsetki, które naliczane są od dnia otrzymania pieniędzy do dnia ich zwrotu firmie pożyczkowej.

Nie bądź strusiem!

Po pierwsze i najważniejsze: Nie unikaj wierzyciela ani firmy windykacyjnej. Jeśli zaczniesz z nimi współpracować, a nie chować się przed nimi, masz dużo większe szanse na wynegocjowanie korzystnych dla ciebie warunków. Jeśli już dostaniesz od pożyczkodawcy monit, zapoznaj się dokładnie z jego treścią. Jeśli czegoś nie rozumiesz albo masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o wyjaśnienie. Masz prawo zażądać od firmy windykacyjnej okazania pełnomocnictwa, które otrzymała od pożyczkodawcy, aby domagać się od ciebie zwrotu długu. Poproś też o dane kontaktowe osoby, która podejmie się negocjacji w sprawie spłaty.

Spróbuj także dojść do porozumienia z wierzycielem. Jest szansa, że po przeanalizowaniu sytuacji znajdziecie wyjście, które usatysfakcjonuje obie strony. Możesz na przykład wynegocjować rozłożenie długu na raty oraz wysokość tychże rat. Jeśli masz więcej niż jedną zaległą pożyczkę, może uda ci się wybrać tę, od której chcesz zacząć spłacanie swojego zadłużenia.

Pamiętaj, że jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w trakcie postępowania egzekucyjnego skierowanego przeciw tobie, masz prawo domagać się swoich praw. Możesz zwrócić się do sądu rejonowego, składając skargę na czynności podejmowane przez komornika. Sąd okręgowy będzie pomocny w przypadku zastrzeżeń wobec firmy windykacyjnej, jak i samego pożyczkodawcy.

Szybkie pożyczki są dobrym sposobem na podratowanie domowego budżetu. Niestety czasami zdarza się, że potrzebujemy dodatkowych kilku dni na spłatę zadłużenia albo zwyczajnie zapomnimy o terminie zwrotu. Jeśli będziesz znał swoje prawa, wyjdziesz z twarzą z każdej sytuacji. Pożyczkodawca nie jest Twoim wrogiem – jemu również zależy na odzyskaniu pieniędzy, dlatego warto dążyć do kompromisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *