Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Kreatywny pokój dla dziecka – kolory ścian, meble, ozdoby

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Przygotowując się na pojawienie się w naszym mieszkaniu nowego domownika, największą uwagę przykładamy do zapewnienia mu bezpieczeństwa. Czy jednak wybór nietoksycznej farby do ścian i odpowiednio certyfikowanych mebli to wszystko, na czym powinniśmy się skupić? Czy można połączyć je ze stworzeniem warunków, w których dziecko będzie mogło rozwijać swoją kreatywność?

Kreatywny kąt dla niemowlaka

Najmłodsze dzieci rzadko kiedy otrzymują własny pokój – zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i wygody zazwyczaj przebywają w sypialni rodziców. Ponieważ ich rozwój stymulują wówczas zarówno kolory, jak i kształty, świetnym pomysłem będzie zastosowanie wzorzystych zasłonek oraz zawieszonych nad łóżkiem zabawek. Sama sypialnia powinna być pomalowana farbą o bardzo niskiej zawartości szkodliwych substancji – na przykład Dulux EasyCare.

Inspirujący pokój dla małego dziecka

Bardziej samodzielne dziecko potrzebuje przestrzeni do rozwoju – zarówno motorycznego, jak i umysłowego. Nie ma to przy tym być wyłącznie bierna stymulacja – wiek przedszkolny to czas, w którym odkrywanie świata odbywa się w dużej mierze aktywnie, często metodą prób i błędów.

Zarówno ściany, jak i wyposażenie pokoju muszą spełniać szereg warunków.

1)      Maksymalne bezpieczeństwo:

  1.  meble powinny mieć zaokrąglone krawędzie, wysoką stabilność (tak, by wspinające się dziecko nie wywróciło ich na siebie) oraz być wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Bardzo dobrym wyborem będą meble z litego drewna, pozbawione przeszkleń i niskie.
  2. Użyte do malowania ścian farby powinny spełniać wyśrubowane normy zawartości potencjalnie szkodliwych substancji i posiadać certyfikat Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (szukaj także znaku Błękitnego Anioła). Dobrym wyborem będą farby paroprzepuszczalne, dzięki którym ściany zachowają możliwość oddychania. Zapobiegnie to rozwojowi grzybów i szkodliwych drobnoustrojów.

2)      Kolorystyka dostosowana do charakteru dziecka:

  1. Meble z drewna można pomalować na jasne lub jaskrawe kolory – lub zastosować bezbarwny lakier. Najgorsze, co możemy zrobić – to użyć nadmiernej ilości ciemnych i ponurych barw.
  2. Dla dziecka o nadmiarze energii dobrym wyborem będą kolory chłodne i kojące – naturalne zielenie i błękity przyczynią się do poprawy koncentracji oraz ułatwią zasypianie. Nie powinniśmy przesadzać z oziębianiem pomieszczenia kolorami – kontrastowe dodatki (choćby poduszki lub pościel) zapewnią niezbędną do rozwoju wyobraźni stymulację.
  3. Spokojne dziecko dobrze poczuje się w otoczeniu nasyconym ciepłymi kolorami – wszelkiego rodzaju żółcie i odcienie pomarańczowego dodadzą mu energii. Możemy zaryzykować użycie koloru czerwonego – krzesło z takim obiciem lub czerwone ramki do obrazków na ścianach będą bardzo silnym czynnikiem pobudzającym.
  4. Uniwersalnym rozwiązaniem będą pastele lub biel – taki kolor ścian i sufity zapewni nam swobodę aranżacji, pasuje bowiem niemal do wszystkich rodzajów i kształtów mebli.

3)      Zapewnienie przestrzeni dla kreatywności:

  1. Biurko oraz przestrzeń do zabawy powinny być jak najlepiej oświetlone. Oczywiście najzdrowsze jest światło naturalne, uzupełniane przez lampy o ciepłej barwie światła (od 2800 do 3300K) – warto zaopatrzyć się w żarówki lub diody z możliwością regulacji.
  2. Maksymalnie duża przestrzeń podłogi powinna pozostać pusta – niektóre z zabaw wymagają wiele miejsca. Pomocne będzie zastosowanie krzesła, które schowamy pod biurkiem.
  3. Wyjątkowo interesującym pomysłem jest zamiana całej ściany w wielką tablicę do rysowania. Coś, co kiedyś oznaczało koszmary dla wielu rodziców, dzisiaj – dzięki zastosowaniu odpornych nie tylko na zmywanie, ale i na intensywne szorowanie farb hydrofobowych (takich jak wspomniany już Dulux EasyCare) – jest jak najbardziej wykonalne. Niepyląca kreda czy specjalne mazaki pozwolą malcowi odkryć w sobie artystę – a gładka i wytrzymała powierzchnia umożliwi przywrócenie ściany do pierwotnego wyglądu zaraz po skończeniu zabawy.

Poświęcenie czasu i wysiłku na zapewnienie najmłodszym miejsca do rozwoju zaprocentuje w przyszłości – warto zająć się tym tematem jak najwcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *