Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Kredyt czy konto bankowe? Przedsiębiorca ma gorzej

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Prowadzenie własnej firmy daje wiele korzyści. Jednak inaczej jest, jeżeli weźmiemy pod uwagę usługi bankowe polegające na obsłudze konta czy uzyskaniu kredytu. W takiej sytuacji okazuje się bowiem, że lepiej jest być osobą fizyczną niż przedsiębiorcą.

Na podstawie najnowszego „Forbesa” obecnie tylko dwa banki na rynku proponują całkowicie bezpłatny zestaw usług. Jeden proponuje bezpłatne usługi, ale tylko wówczas, gdy saldo na rachunku przekracza 50 tys. zł. W innych za obsługę konta bankowego trzeba zapłacić od 7 do nawet kilkudziesięciu złotych.

Takie kłopoty nie dotyczą z kolei konsumentów. Dla nich banki w swojej ofercie posiadają brak miesięcznej prowizji za prowadzenie konta i bezpłatne przelewy przez Internet. Rzadkie też są opłaty za wypłaty z bankomatów innych banków czy kartę debetową. Tylko w kilku bankach brak opłat uwarunkowany jest comiesięcznymi wpływami na rachunek w ustalonej kwocie.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą jeszcze więcej problemów mają z kredytami. Zdecydowana większość banków, jako jeden z kluczowych warunków stawia czas funkcjonowania firmy. Zazwyczaj najkrótszy akceptowalny okres jej prowadzenia musi trwać od pół roku do nawet dwóch lat. Tylko cztery banki w Polsce gotowe są zapewnić finansowanie dla nowo założonych start-upów. Osób fizycznych ta kwestia wcale nie dotyczy, chyba że nie mają stałego źródła dochodu.

Dodatkowo, marże na pożyczkach także są wyższe dla przedsiębiorców. Dzieje się tak, ponieważ cena kredytu uzależniona jest w głównej mierze od ryzyka kredytowego. W Polsce upada zbyt dużo firm, a tylko nieliczne działają przez 5-7 lat. Marża jest wyższa, aby nastąpiło pokrycie również niespłaconych pożyczek.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *