W przypadku rozliczania się sposobem karty podatkowej osoba prowadząca działalność gospodarczą co miesiąc uiszcza z góry ustaloną kwotę podatku dochodowego. W przypadku, gdy reguły korzystania z karty zostaną przez nią nieprzestrzegane, wówczas musi rozliczać się z podatku na zasadach ogólnych, czyli z użyciem skali podatkowej wraz z 18 proc. i 32 proc. stawkami podatku.
Opodatkowanie dochodu metodą karty podatkowej mogą wybrać właściciele firm działających w zakresie konkretnych usług, czyli mechanika pojazdów i maszyn, naprawa i konserwacja sprzętu elektronicznego, usługi kosmetyczne, fryzjerskie i weterynaryjne.
Przedsiębiorcy mogą opłacać PIT w formie zryczałtowanej, pod warunkiem, że spełniają następujące warunki:
– napiszą stosowny wniosek o wprowadzenie opodatkowania w formie karty podatkowej,
– zaznaczą w tym wniosku, że rodzaj prowadzonej działalności znalazł się w jednej z dwunastu tabel miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej,
– nie prowadzą więcej niż jednej działalności gospodarczej,
– małżonek przedsiębiorcy nie ma działalności z tego samego zakresu,
– nie produkują lub dystrybuują produktów obciążonych akcyzą,
– działalność wskazana we wniosku prowadzona jest na terytorium Polski,
– prowadząc działalność gospodarczą nie korzystają z pomocy osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub z usług innych zakładów lub firm, chyba że dotyczy to usług specjalistycznych,
– nie zatrudnią więcej niż dopuszczalna liczba pracowników.
Naruszenie któregokolwiek z powyższych wytycznych skutkuje utratą prawa do karty podatkowej i automatyczne przejście na skalę. Przedsiębiorca ma siedem dni na pisemne powiadomienie o tym fakcie urząd skarbowy.
Od dnia, w którym przedsiębiorcy zostało odebrane prawo do korzystania z karty podatkowej musi nastąpić zmiana metody szacowania kwoty podatku, a także trzeba zacząć prowadzić księgi podatkowe, w każdym miesiącu regulować zaliczki na podatek dochodowy oraz co roku składać do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe.
Joanna Walerowicz
limetka.pl