Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Lekarze będą mieli obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

W ubiegłym roku Resort Pracy i Polityki Społecznej przedstawił projekt dotyczący zmian w sposobie wystawiania zwolnień lekarskich. Założeniem jest wprowadzenie systemu elektronicznych zwolnień lekarskich, dzięki czemu poprawi się praca lekarzy i ZUSu.

Obecnie sporym problemem dla przedsiębiorców, ale także dla ZUSu jest zbyt częste branie przez pracowników zwolnień lekarskich, co wykorzystywane jest, aby przez określony czas nie wykonywać obowiązków zawodowych. Aktualnie ZUS nadzoruje zwolnienia wystawione na okres powyżej 7 dni. Tyle czasu ma ubezpieczony na złożenie papierowego zaświadczenia o niezdolności do pracy.

Od początku 2015 r. wejdą w życie nowe regulacje, zgodnie z którym zwolnienia lekarskie będą wystawiane w formie elektronicznej. Wdrożenie nowych regulacji pozwoli na kontrolę zwolnień lekarskich na okres krótszy niż 7 dni. Od następnego roku lekarze będą wystawiać zwolnienia w specjalnie do tego stworzonym systemie informatycznym. Jednakże, każde z nich będzie musiało zostać potwierdzone specjalnym certyfikatem sprawdzanym w systemie ePUAP. Dodatkowo lekarze będą mieli udostępniony profil informacyjny ubezpieczonego oraz płatnika składek. W systemie będą wprowadzone wszystkie najważniejsze dane dotyczące pacjenta.

Po wystawieniu e-zwolnienia osoba uprawniona jeszcze tego samego dnia będzie musiała wysłać je na elektroniczną skrzynkę ZUS. W przypadku zwolnień papierowych, doktorzy nadal będą mogli je wypisywać. Jednak, aby tak się stało płatnik sam musi powiadomić o tym lekarza. Taka konieczność nastąpi w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie ma profilu informacyjnego płatnika składek na ubezpieczenie społeczne. Niezależnie od tego, takie ubezpieczenie także będzie musiało zostać przesłane do ZUS w formie elektronicznej. W takim wypadku lekarz na dokonanie tego będzie miał 3 dni.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *