Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Na czym polega usługa pre-paid w licznikach energii elektrycznej?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Użytkowanie liczników pre-paid zjednuje sobie coraz większe rzesze zwolenników. Jak wygląda rozliczanie się z wykorzystania energii na zasadzie przedpłatowej?

Licznik przedpłatowy funkcjonuje na takiej samej zasadzie, jak telefon komórkowy na kartę, aby korzystać z energii konieczne jest wcześniejsze doładowanie konta. Umożliwia to samodzielne kontrolowanie zużycia energii oraz nabywanie jej zgodnie z własnym zapotrzebowaniem i możliwościami finansowymi. Konsument, który ma licznik przedpłatowy, decyduje o ilości pobranej energii i czasie tego poboru. Równocześnie, musi też płacić stałe opłaty, niezależnie od tego, czy korzysta on z energii elektrycznej.

Zamontowanie przedpłatowego licznika pomiarowo-rozliczeniowego może mieć miejsce z inicjatywy wrażliwego odbiorcy energii elektrycznej, który musi złożyć u dystrybutora odpowiedni wniosek. Przedsiębiorstwo ma obowiązek zamontować taki licznik w terminie 21 dni od dnia przedłożenia wniosku.

Co więcej o zainstalowaniu licznika przedpłatowego może też zadecydować firma energetyczna, w sytuacji gdy odbiorca co najmniej dwukrotnie w ciągu 12 miesięcy nie uregulował rachunku za zużytą energię elektryczną, nie dysponuje tytułem prawnym do nieruchomości lub użytkowane mieszkanie lub dom nie spełniają wymogów do cyklicznego kontrolowania stanu układu pomiarowo-rozliczeniowego.

Konsument posiadający zainstalowany licznik przedpłatowy i rozliczających się usługą pre-paid, może zakupić energię na kilka sposobów: kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta, w placówkach handlowych, gdzie mają taką usługę lub przez Internet. Po otrzymaniu wygenerowanego kodu doładowania należy wpisać go do licznika i taką metodą doładować konto.

Liczniki przedpłatowe dzięki samoistnej kontroli poboru energii i wydatków na nią pozwalają ustrzec się przed zadłużeniem. Konsument nie może korzystać z energii, jeżeli za nią nie zapłaci.

Niegdyś liczniki przedpłatowe były instalowane obowiązkowo w tych lokalach na których występowało zadłużenie. Aktualnie decydują się na nie odbiorcy, którzy chcą kontrolować koszty m.in. najemcy mieszkań, właściciele domków letniskowych czy właściciele garaży. Rozwiązanie to jest szczególnie wygodne dla osób, które wynajmują lokale mieszkalne lub użytkowe, bo dzięki licznikom pre-paid nie muszą pilnować płatności ani martwić się o długi pozostawione przez lokatorów.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *