Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Nieruchomość jako wkład niepieniężny do spółki z o.o.

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Jednym z warunków założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zapewnienie przez wspólników wkładu dla zdobycia kapitału zakładowego w przyszłej spółce. W sytuacji braku wkładu w postaci gotówki warto zastanowić się nad dołączeniem do kapitału nieruchomości, jako wkładu niepieniężnego, czyli tzw. aportu.

W spółce z o.o. kapitał zakładowy odgrywa kluczową rolę, ponieważ dzięki niemu przedsiębiorstwo pozyskuje środki finansowe

konieczne do rozpoczęcia działalności i realizowania wyszczególnionych w umowie celów. Dodatkowo kapitał podzielony na udziały, wyznacza pozycję każdego wspólnika w spółce. Wkłady na utworzenie kapitału zakładowego mogą być pieniężne i nie pieniężne. Przepisy nie wskazują dokładnie, co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego, dlatego przyszli wspólnicy mogą mieć kłopoty z uzgodnieniem, co może być przedmiotem potrzebnego aportu. Jednym z rozwiązań w przypadku gromadzenia kapitału zakładowego jest zgłoszenie nieruchomości, jako wkładu niepieniężnego, ponieważ mają one tzw. zdolność aportową, dysponują one tzw. zdolnością aportową, czyli spełniają wszystkie kryteria, aby być przedmiotem wkładu niepieniężnego. Tym przedmiotem mogą być nieruchomości gruntowe, budynkowe oraz lokalowe.

Do zaliczenia nieruchomości jako aport spółki uprawniają wspólnika tytuły prawne w formie: prawa własności lub współwłasności nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego i spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania.

Wniesienie nieruchomości, jako wkładu kapitałowego odgrywa się już w umowie spółki, która musi zostać zawiązana w formie aktu notarialnego.

Joanna Walerowicz
www.bweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *