Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Niezastąpione rola obrabiareki CNC w przemyśle

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Wśród zawodów przyszłości wymieniani są przede wszystkim informatycy i programiści – jako ci, których umiejętności najbardziej przydadzą się w nowoczesnych czasach. Rzecz jasna, programowanie może dotyczyć różnych rzeczy – między innymi obsługi specjalistycznych maszyn, których poprawne działanie jest konieczne do wykonywania przeróżnych produktów. Jedną z takich skomplikowanych – a powszechnie używanych – maszyn jest obrabiarka sterowana numerycznie. Obsługa tych obrabiarek polega przede wszystkim na opracowaniu specjalnego programu, według którego będą one później pracować. Brzmi skomplikowanie? Zapewne dla laika obsługa obrabiarki jest trudna, jednak dla osób które posiadają choć minimalną wiedzę z tej dziedziny jest to czynność stosunkowo prosta. Na czym dokładnie polega i jak wygląda cały proces? Oto kilka ważnych informacji na ten temat – dla osób, które zastanawiają się nad tą ścieżką kariery.

Czym są obrabiarki sterowane numerycznie?

Obrabiarki sterowane numerycznie to maszyny, przetwarzające dyskretne wartości wejściowe w postaci binarnej i impulsowej na odpowiednie ruchy robocze. W tłumaczeniu dla osób mniej znających się na rzeczy, obrabiarki programowane są na wykonanie odpowiednią ilość razy odpowiednich czynności – dzięki temu są w stanie przystosować jakieś tworzywo lub materiał do kształtu, jaki finalnie powinien on posiadać.

Obrabiarki składają się z nośnika danych, zawierającego informacje sterujące, przetwornika danych (który przetwarza te informacje na odpowiednie sygnały sterujące ruchami maszyny), a także napędów osi przesuwu i wrzeciona. Dla obrabiarek charakterystyczne jest również sprzężenie zwrotne danych pomiarowych i kontrolnych, co oznacza, że wyniki pomiarów przemieszczeń zwracane są do przetwornika, gdzie możliwe jest dokonanie korekty położenia odpowiednich narzędzi obrabiarki względem osi współrzędnych.

aaa

Obsługa obrabiarek krok po kroku

Obrabiarki wykorzystywane był już w latach 40′ i 50′ XX wieku, jednak nie da się ukryć, że od tego czasu zostały bardzo unowocześnione. Do sterowania nimi używa się teraz najczęściej komputera, co ułatwia cały proces i pozwala na stałą kontrolę nad wszystkimi jego częściami. Specjaliści od obsługi obrabiarek muszą się znać na szeregu rzeczy – nie tylko na zasadach programowania, ale również między innymi na fachowym wykonywaniu rysunku technicznego. Dlaczego? Jak wygląda cały proces?

Przede wszystkim działanie osoby obsługującej maszynę polega właśnie na wykonaniu rysunku technicznego – musi on zawierać wszystkie parametry części wykorzystywanych w procesie produkcji oraz opis warunków technicznych, w jakich owa praca będzie wykonywana. By tego wszystkiego dokonać trzeba, rzecz jasna, najpierw wykonać wszystkie stosowne obliczenia, pozwalające wymierzyć obszar pracy maszyny z jak największą dokładnością. Zaczynamy więc od wymierzania otrzymanego towaru oraz porównywania tych wartości z wymiarami, jakie finalnie powinien posiadać nasz produkt. Musimy znać wszystkie szczegóły dotyczące przedmiotu, jaki chcemy uzyskać – to znaczy jakie ma mieć wymiary, kształt, strukturę i cechy dodatkowe. Wyposażeni w taką wiedzę możemy wykonać rysunek techniczny i uwzględnić w nim wszystkie uzyskane informacje – biorąc je pod uwagę można zaś dopasować odpowiednią obrabiarkę i jej narzędzie do potrzeb konkretnego przypadku. Możemy wybrać jaka obrabiarka będzie najlepsza, z jakich materiałów powinien powstać przedmiot i co powinny robić poszczególne narzędzia, ażeby go uzyskać.

Kolejny krok to samo programowanie – czyli przetwarzanie zebranych danych i obliczeń na zapis zrozumiały dla maszyny. Programowanie polega na wskazaniu poszczególnym elementom obrabiarki po jakich torach mają się poruszać i ile razy. To tak zwany program obróbki, który należy zapisać na nośniku i z którego będzie potem odczytywana cała procedura. Schemat programu obróbki jest taki sam na całym świecie – czyni się to według międzynarodowych norm i schematów, co zdecydowanie ułatwia naukę i sprawia, że wiedza ma powszechne zastosowanie. Zapis rozpoczyna się od znaku „%”. Po tym znaku znajduje się ciąg wierszy programowych, określających czynności, jakie mają zostać wykonane przez obrabiarkę. Każde umieszczone w niej narzędzie ma przypisaną literę, zaś cyfry oznaczają poszczególne polecenia – operacje wykonywane przez obrabiarkę. Cyfry przypisuje się do odpowiednich liter i umieszcza w programie w odpowiedniej kolejności. Dzieli się je również na grupy – ze względu na to, czego dotyczą. Wyróżniamy zatem instrukcje geometryczne (jakich przemieszczeń mają dokonywać narzędzia), instrukcje technologiczne (czas pracy, ilość obrotów i tak dalej), a także instrukcje pomocnicze, ustalające dokładniejsze szczegóły bardziej skomplikowanych operacji. Wszystkie te działania razem pozwalają na zaprogramowanie obrabiarki do wykonania konkretnej pracy – widzimy więc, że cały system jest skomplikowany, ale można go opanować. Przede wszystkim zaś praca osób obsługujących maszyny jest niezwykle potrzebna!

Artykuł powstał we współpracy z firmą  Janus Sp. Z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *