Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Niezgodność niektórych norm podatkowych

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Coraz częściej dostrzec można aktywność Trybunału Konstytucyjnego w rozpatrywaniu zażaleń. Pośród nich pojawiają się także skargi na przepisy podatkowe. W konsekwencji tego powiększa się ilość wyroków, w jakich orzeka się rozbieżność danych norm podatkowych z Konstytucją, co skutkuje usunięciem tych reguł. Takie sytuacje prowokują wzburzenie wśród podatników, którzy zareagowali według danych przepisów i ponieśli zbędne koszty.

Oczywiście można spróbować odzyskać swoje pieniądze, jednak nie zawsze jest to możliwe. Są dwa zdarzenia, gdzie możemy ubiegać się o zwrot poniesionych nakładów. Mianowicie, gdy sami naliczyliśmy i zapłaciliśmy podatek lub też w wyniku orzeczenia organu podatkowego.

W momencie, gdy rozliczyliśmy kwotę sami, należy dostarczyć do odpowiedniej instytucji podatkowej podanie o stwierdzenie i zwrot nadpłaty. Co więcej, jeśli w złożonej deklaracji podatkowej był ujęty pierwszy podatek, to wraz z wnioskiem o jego zwrot, zobowiązani jesteśmy, by złożyć poprawioną deklarację. Istotnym jest, żeby każdorazowo w takim piśmie określić konkretną decyzję Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawa zaczyna się komplikować, gdy mamy styczność z drugą sytuacją, czyli zapłaceniem podatku odnoszących się do decyzji organu skarbowego. W takim wypadku powinno się oddać wniosek o odnowienie procedury zakończonej taką decyzją. Od dnia otrzymania owej informacji mamy miesiąc, by złożyć podanie. Wyrok może nie mieć odrębnej daty, jednak w takim przypadku konieczne jest kierować się chwilą jego publikacji. Po upływie danego miesiąca sądy wyrażają zgodę, by instytucje podatkowe odmawiały wznowienia postępowania i oddania pieniędzy.

Oczywiście pojawiają się odstępstwa, kiedy można przywrócić datę do złożenia wniosku, tyle że są to szczególne sytuacje, gdzie przedawniono czas bez winy podatnika.

Paula Honc
www.bweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *