Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

O co chodzi w umowie na czas określony?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Dowolna współpraca opierająca się na relacji pracownik-pracodawca powinna zostać udokumentowana. Oznacza to, że należy sporządzić profesjonalną umowę, określić warunki działania, sposób zlecania obowiązków, wysokość wynagrodzenia oraz umieścić wszystkie istotne wiadomości (np. dane osobowe obu stron, charakterystyka stanowiska, miejsce pracy, godziny, rodzaj etatu, typ współpracy). Jednak największe znaczenie ma okres obowiązywania umowy, ponieważ informuje o trwałości zatrudnienia oraz gwarantuje pensję na określony czas (np. na trzy miesiące, pół roku, rok, pięć lat). Wybór najczęściej zależy od przełożonego, który dobiera parametry zgodnie z wewnętrznymi przepisami, możliwościami finansowymi oraz zapotrzebowaniem na dodatkowy personel. Czy warto podpisać umowę na czas określony? Komu się to opłaca najbardziej?

W dzisiejszych czasach zdobycie stałego zatrudnienia jest bardzo trudne. Problemy gospodarcze i ekonomiczne powoduje, że przedsiębiorcy nie chcą nawiązywać długofalowych kontaktów. Najczęściej proponują niezobowiązujące umowy (np. umowa zlecenie, umowa o dzieło) i zlecają projekty, zadania lub zobowiązania. Trudno się dziwić takiej postawie, ponieważ utrzymanie pracownika jest kosztowne, wymaga wiedzy prawnej i administracyjnej oraz przestrzegania jego podstawowych praw (np. urlop wypoczynkowy, urlop macierzyński i wychowawczy, problemy zdrowotne oraz inne zdarzenia losowe uprawniające do nieobecności w pracy).

Kodeks pracy dopuszcza zawieranie umów o pracę na czas nieokreślony (tzn. bez wskazania daty rozwiązania współpracy) oraz na czas określony (tzn. terminowo, z podaniem terminu zakończenia współpracy). Pierwsza z nich daje poczucie bezpieczeństwa i pewność otrzymywania stałych dochodów. Druga natomiast utrzymuje podwładnego w niepewności, skłania do cięższej pracy, życia w stresie i oczekiwania na decyzję przełożonego (przedłużenie umowy lub zerwanie dotychczasowej).

Należy przypomnieć, że pracujący na podstawie umowy terminowej posiada również szereg praw, które powinny być respektowane i stosowane w rzeczywistości. Przede wszystkim trzykrotnie przedłużana umowa na czas określony samoistnie przekształca się w umowę na czas nieokreślony. To konsekwencja zmian wprowadzonych całkiem niedawno i odpowiedź na niekontrolowane dotychczas praktyki przedsiębiorców. Wykorzystywali luki prawne i konstruowali niekorzystne dla personelu umowy.

Oprócz tego umowa czasowa może zostać rozwiązana na podstawie wypowiedzenia. Jest to naturalna praktyka i czas na znalezienie nowej pracy (w przypadku pracownika) oraz zastępstwa (w przypadku pracodawcy). Jeśli umowa została zawarta na mniej niż 6 miesięcy, wówczas okres wypowiedzenia wynosi trzy dni robocze, ponad rok – 14 dni roboczych, ponad dwa lata – 30 dni roboczych.

Podsumowując, ustawodawcy zakładali, że umowa na czas określony będzie służyła przedsiębiorcom tylko doraźnie. Przede wszystkim w przypadku zastępstwa lub okresu próbnego. Tak się jednak nie stało i jest nagminnie zawierana, bez względu na kwalifikacje zawodowe, doświadczenie, umiejętności, staż pracy oraz poziom odpowiedzialności.


Artykuł przygotowany przez specjalistów z http://recrute.pl/

stopka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *