Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Organy podatkowe szykują się na wiele zmian

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Ministerstwo Finansów planuje wzmocnić skuteczność administracji podatkowej i uskutecznić pobór podatków. Taki skutek ma zapewnić nowelizacja ustawy o urzędach i izbach skarbowych, którą kilka dni temu przyjął rząd.

Najważniejsze założenie jest takie, aby zintegrować niektóre zadania wykonywane przez izby i urzędy skarbowe na szczeblu województw. Dotyczy to przede wszystkim obsługi finansowej i kadrowej, a także zarządzania inwestycjami, remontami, przetargami, finansami i obsługi informatycznej.

W rezultacie konkretna izba i podległe jej urzędy skarbowe działające na terenie województwa będą przekształcone w jedną jednostkę budżetową, której kierownikiem będzie naczelnik izby skarbowej, a pracodawcą ludzi w niej zatrudnionych – izba skarbowa.

Uskuteczniony ma także zostać system wspierania podatników w prawidłowym wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych, poprzez m.in. kształcenie, jak poprawnie uzupełniać druki i formularze podatkowe.

Wdrożone usprawnienia nie będą decydowały o zmniejszeniu liczby urzędów skarbowych. Zmianie nie ulegnie też struktura organów podatkowych. Wciąż pozostanie I instancja – urzędy skarbowe i II instancja – izby skarbowe.

Przyjęty projekt przewiduje również zmiany w ustawie o Służbie Celnej. One także mają wspomóc lepszą obsługę podatników. Dotyczy to wprowadzenia jednego okienka przeznaczonego dla przedsiębiorców załatwiających sprawy podatkowe, celne oraz inne związane z należnościami pobieranymi przez celników. W zamyśle MF jest wyznaczenie dyrektora jednej izby celnej, która zajmuje się takimi rozliczeniami. Teraz robią to szefowie 16 izb.

Po centralizacji osoby będą mogły wpłacać podatki na konto bankowe jednej izby celnej. Oprócz tego, także jeden dyrektor będzie zajmował się wypłatą zwrotów należności i ściąganiem zaległych podatków.

Większość zmian ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *