Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Otwarcie działalności gospodarczej za granicą

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Coraz więcej osób prowadzących własny biznes decyduje się na otwarcie oddziału swojej firmy za granicą. Chociaż wiąże się to z wyższymi kosztami najmu lokalu jest to dla nich opłacalne. Dlaczego warto inwestować w taką działalność?

Polski przedsiębiorca już na etapie zakładania działalności napotyka na swej drodze sporo utrudnień związanych z zarejestrowaniem firmy. W nawale formalności i wielu przepisów do spełnienia coraz więcej firm zakładanych jest poza granicami naszego państwa. Polskę jako członka Unii Europejskiej obowiązują takie same zasady jak inne kraje członkowskie w kwestii zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w danym kraju.

Najpopularniejszym miejscem do zakładania własnego biznesu wśród naszych przedsiębiorców są Niemcy, Rosja i Wielka Brytania. Najwięcej firm otwieranych za granicą działa w branży odzieżowej. Im większa firma tym inwestycje zakrojone są na szerszą skalę ze względu na mniejsze ryzyko inwestycyjne. Mimo to coraz więcej mniejszych podmiotów decyduje się na zagraniczną działalność.

Założenie przedsiębiorstwa za granicą wiąże się z wieloma wydatkami, ale jednocześnie zyski osiągane w niektórych krajach sprawiają, że prowadzenie takiej działalności jest znacznie bardziej dochodowe niż u nas. To w znacznym stopniu uatrakcyjnia inwestycję.

W obecnych czasach, gdy opłaty eksportowe, polityka dyskryminacyjna krajów nie są już zagrożeniem dla potencjalnych inwestorów, warto chociaż rozważyć rozszerzenie działalności na obce rynki.

Każde państwo europejskie oferuje też przedsiębiorcom swoje ułatwienia, a unijna swoboda przyczynią się do tego, że firma prowadzona przez przedsiębiorcę z innego państwa członkowskiego musi podlegać identycznym zasadom, jak założona przez obywatela konkretnego kraju, inaczej, instytucje unijne mogą oskarżyć państwo o dyskryminację.

Myśląc o założeniu działalności w innym kraju na początku warto przygotować dokładny biznesplan, w którym uwzględnione będą kwestie w zakresie m.in. uwarunkowań kulturowych kraju, gdzie mamy zamiar inwestować. Niezwykle ważne jest także dokładne zbadanie rynku, aby dowiedzieć się, jakie zapotrzebowanie jest na dane towary. Należy również pamiętać, że otwierając firmę za granicą trzeba dostosować ceny naszych towarów lub usług do poziomu zarobków w danym kraju

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *