Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Polska będzie należeć do światowej czołówki najzamożniejszych gospodarek

Posted on 2

Share this on anywhere you want!

Polska należy do sześciu państw, które uzyskując średnie dochody w ciągu najbliższych dekad mogą dołączyć do najbogatszych gospodarek.

Takie przewidywania przedstawił Ehiwario Efeyini, analityk firmy ubezpieczeniowej US Trust w Stanach Zjednoczonych. Analityk przyjrzał się kilkudziesięciu gospodarkom o średnich dochodach oraz dokonał oceny, które z nich mają szanse na dołączenie do światowej czołówki najbogatszych gospodarek na całym globie.

W grupie państw z największymi szansami na awans cywilizacyjny znalazły się: Chile, Meksyk, Mauritius, Malezja i Seszele. Jednak zakwalifikowała się do niej także Polska.

Według eksperta najważniejszym warunkiem sukcesu są wysokie standardy w zarządzaniu.

Wiele państw potrafi przejść z biedy do kategorii państw o średnich dochodach wyłącznie przez zwiększenie efektywności zastosowania czynników produkcji. Jednak, kiedy już wyznaczy się sobie ambitny cel, nie jest łatwo utrzymywać wysokie tempo wzrostu. Dlatego nie wszystkim krajom udaje się piąć wyżej, a wiele państw zostaje uwięzionych w tzw. pułapce średniego dochodu – mówi Efeyini.

W typowaniu krajów, które posiadają największe szanse na awans cywilizacyjny ekspert uwzględnił ich podobieństwo do państw, które osiągnęły taki awans w poprzednich dekadach. Cechy charakterystyczne dla takich państw to m.in. przynależność do międzynarodowych organizacji gospodarczych (np. WTO), posiadanie bogactw naturalnych, a także skupienie się na tworzeniu własnych technologii zamiast ich sprowadzania z zagranicy.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

2 thoughts on “Polska będzie należeć do światowej czołówki najzamożniejszych gospodarek

    Pingback: Dlaczego numer konta jest taki długi? -Magazyn Inwestycje
    Pingback: Koniec roku szkolnego to dobry moment na rozpoczęcie edukacji finansowej -Portal Finansowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *