Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Program ułatwiający prowadzenie księgi podatkowej

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Księga podatkowa i jej prowadzenie nie jest prostą czynnością dla osób, które nie miały styczności z księgowością i nie  zostały przeszkolone z zakresu rachunkowości i podatków. Co więcej, ciężko jest nadążyć za stale zmieniającymi się przepisami. Czasami trudno jest je nawet jednoznacznie zinterpretować. Niestety każde przedsiębiorstwo musi prowadzić ewidencję księgową w celu obliczenia należnego podatku dochodowego. W przypadku ich braku (a co za tym idzie – braku wpłat zaliczek na podatek dochodowy), można spodziewać się kontroli z urzędu skarbowego, który niestety może nałożyć na przedsiębiorstwo spore kary pieniężne.

Charakterystyka księgi podatkowej

Księga podatkowa to inaczej podatkowa księga przychodów i rozchodów (pkpir), która służy do bieżącej ewidencji zdarzeń gospodarczych metodą uproszczoną. Polega to na rejestrowaniu wszystkich przychodów z sprzedaży towarów i materiałów oraz usług, zakupów towarów i materiałów oraz innych wydatków, będących kosztem przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania, a następnie obliczenie należnego podatku dochodowego. Należy pamiętać, że wszystkie zapisy muszą być ujmowane w sposób rzetelny, chronologiczny i zgodny z rzeczywistym stanem.

Jak ułatwić sobie życie?

Kwestia ta zainteresuje szczególnie przedsiębiorców prowadzących małe i średnie firmy, którzy liczą każdą złotówkę i nie stać ich na zatrudnienie księgowych lub na zlecenie prowadzenia rachunkowości do biura podatkowego. Rozwiązaniem jest samodzielna obsługa dokumentacji przy pomocy bardzo prostych i intuicyjnych programów, jak np. SKP – Super Księga Podatkowa. Czytelna instrukcja pozwala na szybkie zapoznanie się z programem i na jego sprawną obsługę. Do wyboru jest kilka pakietów, w których skład wchodzi m.in. ewidencja podatku od towarów i usług, rozliczenie służbowych podróży krajowych i zagranicznych, moduł do generowania wezwań do zapłaty, not odsetkowych i korygujących oraz prowadzenia rozliczeń z kontrahentami i pracownikami jednostki. Taki program księgowy ułatwi także prowadzenie księgi podatkowej w biurach rachunkowych. Ważną kwestią są aktualizacje oprogramowania, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę dokonując zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *